Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Operacja wstawienia endoprotezy stawu kolanowego jest stosowana szeroko wśród pacjentów z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Decydują się na nią osoby, u których zachowawcze metody leczenia i zabiegi mikroinwazyjne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Rehabilitacja domowa po endoprotezie kolana to kolejny ważny krok w powrocie do zdrowia.
Kiedy rozpocząć rehabilitację domową po endoprotezie kolana?
Proces rehabilitacji powinien rozpocząć się na oddziale w kolejnej dobie po operacji, już tam pacjent otrzymuje podstawowe zalecenia, po raz pierwszy pionizuje się z asystą fizjoterapeuty. Na dalszym etapie przechodzi edukację, co do prawidłowego chodu o kulach i ćwiczeń dostosowanych do stanu pacjenta.
Zaraz po powrocie do domu, proces rehabilitacji powinien być kontynuowany, wszelkie przerwy na tym wczesnym etapie po operacji mogą zaważyć na skuteczności leczenia i sprawić, że kolano i cała noga nie będą już tak sprawne. Fizjoterapeuta z dojazdem do domu zapewnia ciągłość opieki i pracy z pacjentem, wykonuje mobilizację blizny, umożliwia osiągnięcie prawidłowego zakresu ruchu w stawie kolanowym i zabezpieczenie operowanego stawu na przyszłość silnym gorsetem mięśniowym poprzez ćwiczenia.
Jakie zabiegi rehabilitacyjne po endoprotezie kolana?
Pierwsze zabiegi po operacji skupiają się redukcji obrzęku stawu i okolicznych tkanek, po usunięciu szwów rozpoczyna się również mobilizacja blizny i rzepki stawu kolanowego. W tych pierwszych kilku tygodniach pacjent może wspomagać się szyna CMP. Manualnie fizjoterapeuta rozluźnia okoliczne tkanki oraz pracuje nad zwiększaniem zakresu ruchomości w stawie.
Kolejnym elementem skutecznej terapii są indywidualnie dobrane ćwiczenia i kontrola fizjoterapeuty, co do poprawności ich wykonywania. Pamiętajmy, że kartki z ogólnymi ćwiczeniami, jakie pacjenci czasami przynoszą ze szpitala nie są forma terapii i nie przywrócą sprawności operowanej nogi. Każdy pacjent był operowany z innych wskazań, a jego kolano było w zupełnie odmiennym stanie funkcjonalnym.
Oznacza to, że Ci pacjenci, których kolano i otacząjące tkanki były w lepszym stanie będą szybciej i efektywniej dochodzili do siebie w porównaniu z pacjentami, u których latami dochodziło do zmian zwyrodnieniowych a zaburzenia funkcjonalne i strukturalne kumulowały przez długi okres czasu.
Czego nie wolno robić po endoprotezie stawu kolanowego?
Jak w przypadku każdego pacjenta po operacji należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, w początkowym etapie warto unikać aktywności związanych z szybkim gwałtownym ruchem skrętnym kolana. W pierwszych tygodniach po operacji warto również poruszać się po twardym, znanym sobie podłożu, niestabilne śliskie podłoże to nie tylko duży wysiłek dla całej operowanej nogi, ale również duże ryzyko upadku.
Pacjent nie powinien siadać zakładając nogę na nogę lub krzyżując nogi, ponieważ powoduje to ucisk okolicznych tkanek zwiększają obrzęk limfatyczny nogi. Utrudnione krążenie może upośledzać gojenie się blizny pooperacyjnej i osłabiać czucie operowanej nogi. Dopóki obecny jest obrzęk warto, aby operowana kończyna w czasie odpoczynku znajdowała się w elewacji, a pacjent wykonywał automasaż limfatyczny i regularne chłodzenie kolana.
Jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu endoprotezy kolana?
Pierwsze dni są najtrudniejsze dla pacjentów po endoprotezie kolana pod kątem dolegliwości bólowych i z każdym dniem, kiedy dochodzi do zaakceptowania sztucznego stawu i gojenia się otaczających tkanek ból ustępuje stopniowo. Niezbędna jest tu redukcja obrzęków, praca z blizną i chłodzenie kolana. Czas trwania dolegliwości bólowy uzależniony jest również od progu bólowego, który jest indywidualny dla każdego pacjenta.