Geowłóknina drogowa skutecznie zabezpiecza grunt, zapewniając trwałość drogi dojazdowej, podjazdu, parkingu i wielu innych realizacji budowlanych. Czym jest geowłóknina? Co należy wiedzieć, decydując się na ten rodzaj zabezpieczenia inwestycji? Jaka geowłóknina zapewnia największą wytrzymałość tworzonej konstrukcji? Poniżej przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje na ten temat.
Czym jest geowłóknina?
Geowłóknina to geosyntetyk, czyli materiał, którego bazą jest polimer – poliester lub polipropylen. Umieszczona w gruncie, zabezpiecza drogę, zapewniając jej stabilność i wytrzymałość przez wiele lat. Oczywiście musi zostać odpowiednio dobrana do inwestycji. Popularni dystrybutorzy geosyntetyków, tacy jak na przykład Geowłóknina Drogowa, podpowiedzą Ci, jaki materiał sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego projektu.
Oczywiście w większości przypadków optymalnym rozwiązaniem jest geowłóknina polipropylenowa, która jest znacznie bardziej wytrzymała na rozciąganie niż geowłókniny poliestrowe. Materiały polipropylenowe przewyższają poliestrowe również pod względem wytrzymałości biologicznej. Dzięki temu zyskujesz gwarancję długiej żywotności budowanej drogi.
Co warto wiedzieć przed wyborem geowłókniny drogowej?
Dobierając geowłókninę drogową, musisz wziąć pod uwagę rodzaj inwestycji. Czy będzie to droga dojazdowa, parking, czy chodnik w ogrodzie? To bardzo ważne, aby wybrać materiał o określonej wytrzymałości. W przypadku drogi dojazdowej odpowiednim rozwiązaniem jest zazwyczaj geowłóknina charakteryzująca się wytrzymałością 16kN/m².
Jeśli budujesz chodnik ogrodowy, to wystarczy materiał o wytrzymałości 9kN/m². Pamiętaj, że należy też uwzględnić, jak wysoka jest podbudowa. Ważnym kryterium jest również szerokość drogi. Szczegółowych informacji ułatwiających wybór odpowiedniej geowłókniny z pewnością udzieli Ci producent lub dystrybutor geosyntetyków. Warto poprosić o fachową konsultację, aby zyskać pewność, że wybrana geowłóknina drogowa skutecznie zabezpieczy Twoją inwestycję.