Jakie są zagrożenia związane z nielegalnym pozbywaniem się pojazdów?

Każdego dnia straż miejska odbiera wiele zgłoszeń związanych z porzuceniem nieużywanych czy niesprawnych samochodów. Jest to działanie nielegalne i może spotkać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Oprócz tego stwarza prawdziwy problem dla innych, takie niesprawne modele zajmują bowiem cenne miejsca parkingowe, których w miastach zwykle brakuje. Przekonaj się, jakie konsekwencje grożą w takiej sytuacji i dlaczego kasacja pojazdów czy wizyta w skupie aut uszkodzonych jest lepszą alternatywą.

Czym właściwie jest wrak samochodu?

Wbrew pozorom trudno jest zdefiniować, czym właściwie jest porzucony samochód czy jego wrak. Prawo o ruchu drogowym teoretycznie ustala takie pojęcia i mówi, że jest to pojazd bez tablic rejestracyjnych lub znajdujący się w stanie, który jasno wskazuje, że nie jest on użytkowany. Bierze się tu pod uwagę jego wiek czy na przykład znaczne zniszczenie wnętrza. Wówczas straż gminna czy policja mogą go usunąć z ulicy na koszt właściciela. Jednak to nie największy kłopot, który sprawia, że lepiej wcześniej samodzielnie oddać go do kasacji czy skupu aut uszkodzonych.

Mandat lub grzywna za porzucenie pojazdu oraz koszt odholowania

Porzucony samochód będzie  zapewne zabrany przed odpowiednie służby i odholowany do specjalnie przeznaczonego na to miejsca, a jego właściciel zostanie obarczony opłatą za wykonanie tych czynności. Nie będą to jednak jedyne pieniądze, jakie być może zostaną przez niego wyłożone. Uprawnione osoby często wystawiają bowiem mandat czy grzywnę w ramach kary za tego typu praktyki. Ich wartość czasami osiąga nawet kwotę 1500 złotych. Kasacja pojazdu czy odwiezienie go do skupu aut uszkodzonych jest zatem legalną alternatywą, która pozwala na uniknięcie nieprzyjemnej sytuacji.

Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC

Nie tylko mandat grozi osobie, która nielegalnie pozbywa się nieużywanego samochodu. Zostanie ona bowiem też rozliczona w przypadku okoliczności, jaką jest nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, co może zdarzać się na przykład w momencie porzucenia wraku. Po oddaniu pojazdu do kasacji lub do skupu aut uszkodzonych można go wyrejestrować i zostać zwolnionym z konieczności opłacania składki. Kara za jej brak może być z kolei bardzo dotkliwa i sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Wizyta w skupie aut uszkodzonych nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Kasacja pojazdów pozwala na pozbycie się niedziałających czy niechcianych wraków w zgodny z prawem sposób, bez dodatkowych kosztów. Tymczasem nielegalne pozbycie się ich grozi poważnymi konsekwencjami, które mogą się okazać dotkliwe dla portfela.

Gdzie można znaleźć skup aut uszkodzonych?

Obecnie kasacja pojazdów to usługa, jaką można spotkać w wielu miastach. Na ich liście znajduje się między innymi Konin, Koszalin, Gniezno czy Słupca. Skup aut uszkodzonych, na przykład taki jak firma Autokasacja SCRABCAR, to legalny sposób na pozbycie się niechcianego samochodu i uniknięcie ryzyka, jakie niesie za sobą porzucenie go na ulicy. Sprawdź ofertę wybranego usługodawcy i dowiedz się, co powinieneś zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − osiem =