Choć sprawy związane z frankowiczami są wciąż głośne, to wielu klientów banków, którzy zaciągnęli kredyt w szwajcarskiej walucie, nadal waha się, czy wystąpić na drogę sądową przeciwko bankowi. Co warto wiedzieć o kredycie frankowym, zanim zdecydujesz się na batalię sądową z bankiem?
Czym jest kredyt we frankach?
To rodzaj kredytu walutowego, który był wyrażony we frankach szwajcarskich (CHF). Swojego czasu był oferowany w formie finansowania zabezpieczonego hipoteką o atrakcyjniejszym oprocentowaniu niż jego odpowiedniki w złotówkach. Wysokość rat w jego przypadku zależy od obecnego kursu szwajcarskiej waluty w stosunku do polskiego złotego. Oznacza to, że comiesięczny koszt spłaty może być wyższy lub niższy.
Czy wzięcie kredytu we frankach się opłacało?
W pierwszej dekadzie XXI wieku ta forma zadłużenia była bardzo popularna. Banki bowiem prezentowały CHF jako bezpieczną i stabilną walutę. Z czasem jednak kurs franka zaczął gwałtownie rosnąć, a co za tym szło – koszty, które na podstawie klauzul abuzywnych, przerzucane były na konsumentów. Obecnie więc kredyty te nie są już udzielane.
Co w sytuacji, gdy ktoś wziął kredyt we frankach?
Obecnie wielu kredytobiorców wciąż toczy batalie sądowe z bankami. Kredyt frankowy, kancelaria może traktować jako powód do wyspecjalizowania się w obronie interesów osób pokrzywdzonych przez niedozwolone praktyki ze strony banków.
Obecnie niejeden radca prawny z Warszawy czy innego miasta, specjalizujący się w tym zakresie, może mierzyć się z licznymi zawiłościami procesów, które obecnie instytucje udzielające kredytów wytaczają również kredytobiorcom. Domagają się m.in. zwrotu wykorzystywanego przez kredytobiorców kapitału wraz z waloryzacją wynikającą z inflacji. Warto wskazać, iż sądy stoją na stanowisku, że bankom nie przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
Czym się kierować, wybierając kancelarię do spraw frankowych?
Przede wszystkim: doświadczenie. Jeśli prawnicy uczestniczyli w takich sprawach — oznacza to, że potencjalnie można im zaufać. Kluczowa jest tutaj kwestia zdobytego przez prawnika doświadczenia, a zatem im więcej spraw adwokaci prowadzili, tym większa szansa na pozytywny rezultat postępowania.
Czy warto walczyć z bankiem nawet po spłacie kredytu?
Choć sprawa frankowa wiąże się zazwyczaj z prowadzeniem kilkuletniego procesu przeciwko bankowi, to nawet po spłaceniu kredytu wytoczenie powództwa zwykle może przynieść korzyści. Przede wszystkim umożliwia odzyskanie nadpłaconej kwoty, która została uiszczona przez frankowicza wskutek stosowania przez bank klauzul niedozwolonych. Pamiętaj, że każda sprawa jest inna. Dlatego warto zdecydować się na uzyskanie opinii o danej umowie kredytu u specjalisty.