W budowanie przytulnej, przyjaznej czy intymnej atmosfery poszczególnych pomieszczeń i przestrzeni w domu, ogromne znaczenie ma oświetlenie. Dbamy o to, aby właściwie dobrać lampy główne oraz oświetlenie zadaniowe, lecz na tym nie koniec. Aby stworzyć klimatyczną przestrzeń, warto postawić na oświetlenie akcentujące.
Jakie zalety niesie ze sobą instalacja tego typu oświetlenia. W jakich miejscach warto je zastosować? Podpowiadamy!
Oświetlenie akcentujące – czym się wyróżnia?
Oświetlenie akcentujące nie spełnia tej samej roli, co lampy główne. Jak nazwa sugeruje, jego zadaniem jest zaakcentowanie pewnych elementów wyposażenia czy dekoracji, podkreślenie ciekawych walorów aranżacji, jednocześnie nadanie pożądanej atmosfery wnętrzu.
Tego typu oświetlenie nie rzuca się w oczy, nie jest nachalne ani w żadnym stopniu przesadne. Pozostaje wręcz niezauważone, a dostrzega się je głównie ze względu na świetlną poświatę, która zostaje uzyskana w poszczególnych wnętrzach. W tej roli sprawdzają się zatem punktowe źródła światła, które montowane są np. w podwieszanych sufitach. Akcentujące oświetlenie jest oczywiście minimalistyczne, niekoniecznie wyjątkowo dekoracyjne, bo tu główną rolę odgrywa światło samo w sobie, a nie jego oprawa.
W ten sposób można stworzyć intymną atmosferę w sypialni, zadbać o przyjazny klimat salonu, szczególnie miejsca przeznaczonego do odpoczynku czy wspólnego spędzania czasu z bliskimi. Oświetlenie akcentujące doskonale sprawdza się również w kuchni, bo w ten sposób czyni ją klimatyczną. Produkty, które nadają się do stworzenia takiej warstwy oświetlenia, można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/.
Propozycje lamp, które sprawdzą się jako oświetlenie akcentujące
Na oświetlenie akcentujące można wybrać wracające dziś do łask kinkiety. Powinny być one minimalistyczne, proste w swojej formie, a ich światło skupione na wybranych fragmentach przestrzeni, elementach wyposażenia czy dekoracjach. Kinkiety można zainstalować nie tylko w sypialni, ale i w przedpokoju, np. tuż obok lustra.
Inną propozycją są lampy na szynach. Choć prowadnice z ruchomymi punktami świetlnymi umieszcza się najczęściej na suficie, równie dobrze sprawdzą się one na ścianach. W ten sposób można stworzyć wyjątkową przestrzeń, domową galerię, ale i zaakcentować dzieła sztuki, które bez światła pozostają niezauważone.
Doskonałym produktem, sprawdzającym się jako oświetlenie akcentujące, są profile LED-owe. Mogą one podkreślić ciekawą fakturę, wzór czy materiał zastosowany na ścianie, choć nie tylko. Do tego wybrana barwa światła daje duże pole do popisu domownikom.
O czym warto pamiętać?
W produktach oświetleniowych, które mają spełniać rolę oświetlenia akcentującego, powinny być zainstalowane energooszczędne źródła światła. Najlepsze do tego celu są LED-y. Oferują dużą żywotność, mały pobór mocy, a ich subtelne światło potrafi nadać klimatu każdemu wnętrzu.
Postawmy na oświetlenie akcentujące, dzięki któremu domowe wnętrza będą nie tylko funkcjonalne i gustownie urządzone.