Ile czasu trwa ładowanie akumulatora?

Akumulator to część w samochodzie, która ulega zużyciu i wymaga wymiany po 5-7 latach użytkowania. Czasami wystarczy go jednak tylko naładować. Ładowanie akumulatora następuje samoistnie podczas jazdy samochodem, lecz czasami zużycie prądu jest zbyt duże lub ogniwo z jakiegoś powodu traci swoją moc i bateria wymaga dodatkowego doładowania, na przykład przy pomocy prostownika. Ile trwa ładowanie akumulatora? Jest to zależne od kilku czynników, o których opowiemy w tym artykule!

Ładowanie akumulatora – samodzielnie czy w warsztacie?

W przypadku samochodów akumulator jest ładowany podczas jazdy przez alternator. Alternator przekształca energię mechaniczną z silnika na energię elektryczną, która jest używana do ładowania ogniwa. Ta metoda jest skuteczna i wystarczająca do utrzymania naładowanego akumulatora podczas normalnego użytkowania pojazdu. Zdarza się jednak, że akumulator jest niedoładowany – wpływ na to mają różne czynniki. Najczęściej rozładowuje się on zimą, ponieważ niskie temperatury zmniejszają pojemność ogniwa czasami nawet o połowę. Innym powodem, przez który akumulator traci moc, mogą być awarie systemów elektronicznych lub pozostawienie zapalonych świateł czy radia na dłuższy czas. 

Gdy akumulator jest wyładowany, będziemy mieć problem z uruchomieniem silnika, a co za tym idzie, jazdą. Ładowanie akumulatora możemy przeprowadzić samodzielnie, ale będziemy potrzebować do tego odpowiedniego sprzętu. Najczęściej do ładowania używa się prostownika. Tych na rynku znajdziemy wiele – od całkiem prostych urządzeń za kilkadziesiąt złotych, po skomplikowane prostowniki automatyczne z kontrolą zmiany temperatury.  

Najłatwiej samodzielnie naładować jest akumulator kwasowo-ołowiowy, który użytkowany jest  samochodzie o niezbyt zaawansowanej warstwie elektronicznej. Jeśli mamy samochód z nowoczesnymi systemami, jak na przykład Start/Stop, lepiej to zadanie powierzyć profesjonalistom. Nieumiejętne ładowanie i niepodtrzymanie energii elektrycznej w samochodzie po demontażu akumulatora może doprowadzić do awarii i w następstwie do kosztownych napraw. 

Ładowanie akumulatora – co ma wpływ na jego długość? 

Ładowanie akumulatora będzie się różnić czasowo w zależności od kilku czynników. Wśród nich wymienić należy: 

  • Pojemność akumulatora i stopień rozładowania – im większa bateria i bardziej wyładowana, tym czas ładowania będzie dłuższy. 
  • Typ akumulatora – to kluczowa kwestia. Akumulatory kwasowo-ołowiowe i EFB ładujemy kilkanaście godzin, gdy akumulator AGM wymaga od nas ładowania nawet przez cztery doby. 
  • Warunki ładowania – na przykład niskie temperatury mogą wydłużyć czas ładowania. 

Ładowanie akumulatora najlepiej poprzedzić sprawdzeniem napięcia

Pamiętajmy też o tym, że nieużywane akumulatory powinny być okresowo doładowywane, aby nie stracić swojej żywotności zbyt szybko. Ważne jest również to, aby ładowanie akumulatora przebiegało w bezpiecznych warunkach – z dala od źródła ognia i w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Istotny jest także dobór prostownika, ponieważ niewłaściwy sprzęt może spowodować uszkodzenie ogniwa, a nawet jego wybuch. 

Ładowanie akumulatora nie działa – czas na nowe ogniwo! 

Jeżeli ładowanie akumulatora nie przynosi skutku i ogniwo dalej sprawia problemy, najpewniej jest ono zużyte i wymaga wymiany na nowe. Dobór baterii powinien być przemyślany i dopasowany do modelu samochodu, po to, aby służyła jak najdłużej. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów i kupić nowe ogniwo od renomowanych producentów z miejsca, w którym było ono odpowiednio przechowywane. Dlatego lepiej unikać wielobranżowych sklepów, nawet tych motoryzacyjnych, ponieważ szansa, że akumulatory składowane są w odpowiednich warunkach i w razie potrzeby doładowywane, jest niska.  

Dobrą opcją jest skorzystanie z usług Battery Point, gdzie nie tylko w łatwy sposób znajdziemy nowy akumulator dedykowany do samochodu, jaki mamy, ale także umówimy jego montaż w jednym z warsztatów partnerskich. Poszukiwanie odpowiedniego akumulatora ułatwia intuicyjna wyszukiwarka na stronie internetowej lub telefoniczni konsultanci, dla których ogniwa samochodowe nie mają żadnych tajemnic. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =