Jak zrobić olejek goździkowy? Dobroczynne działanie olejku

Olejek z goździków już od lat cieszy się sporą popularnością. Kolejne pokolenia wykorzystują jego właściwości prozdrowotne oraz relaksacyjne. Jak zrobić olejek goździkowy na własny użytek? Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować ten wyjątkowy płyn.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych o naturalnym pochodzeniu. Charakteryzują się one intensywnym zapachem, w bogactwie których każdy z pewnością znajdzie swój ulubiony. Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin, a ich zastosowanie jest w pełni uniwersalne. Już od stuleci wykorzystywane są w medycynie naturalnej do łagodzenia bólu czy inhalacji. Olejki stosuje się również w aromaterapii oraz w masażu, dzięki czemu wzmocnione zostają jego właściwości relaksacyjne.

Czym są olejki eteryczne

Olejek goździkowy i jego właściwości

Olejek goździkowy powstaje z goździkowca korzennego, którego krajem pochodzenia jest Indonezja. Otrzymuje się go poprzez proces destylacji parą wodną pąków kwiatowych rośliny. Charakteryzuje się on intensywnym, korzennym zapachem, który połączyć można z powodzeniem z innymi olejkami, tworząc w ten sposób perfekcyjne kompozycje. Olej goździkowy stosowany jest w stomatologii jako składnik środków znieczulających. Goździki łagodzą również różnego rodzaju dolegliwości bólowe, jak np. ból mięśni oraz stawów. Wspomagają leczenie nerwobólu oraz reumatyzmu, a dzięki swoim właściwościom zapachowym, działają relaksująco i odprężająco. Co ciekawe, olejek z goździków to również świetny środek odstraszający komary i meszki.

Jak stosować olejek goździkowy

Jak zrobić olejek goździkowy?

Jednym z najbardziej popularnych olejków eterycznych jest olejek goździkowy gdzie kupić tego rodzaju produkt raczej nie powinno przysparzać większych trudności. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy chcemy go przygotować samodzielnie. Jak zrobić olejek goździkowy? Przedstawiamy cały proces przygotowania w kilku prostych krokach.

Jak zrobić olejek goździkowy? Krok 1

Olejek eteryczny goździkowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Jeśli nauczysz się go przygotowywać zupełnie samodzielnie, będziesz mógł korzystać z jego właściwości niezależnie od tego, ile będzie kosztował olejek goździkowy cena jak wiadomo potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Aby dowiedzieć się, jak uzyskać olejek eteryczny z goździków, przygotuj najpierw kilka niezbędnych elementów. Będą to przede wszystkim goździki, ale również i alkohol przemysłowy, moździerz, gaza oraz wysterylizowana butelka.

Jak zrobić olejek goździkowy

Jak zrobić olejek goździkowy? Krok 2

Przygotowane goździki należy najpierw rozdrobnić w moździerzu. Dzięki temu będzie możliwe uwolnienie ich specyficznego aromatu. Jak widać, już sam proces przygotowania może być przyjemny dla zmysłów, zanim nasz olejek goździkowy działanie wykaże również i w związku z innymi problemami.

Jak zrobić olejek goździkowy? Krok 3

Przygotowane w ten sposób goździki wsyp teraz do wysterylizowanej szklanej butelki. Wypełnij ją do połowy. Całość natomiast zalej alkoholem. Nie wypełniaj nim jednak całego pozostałego w butelce miejsca. Pozostaw go na tyle, by wszystkie produkty można było zmieszać ze sobą, potrząsając butelką energicznie.

Jak zrobić olejek goździkowy? Krok 4

Olej z goździka korzennego jest już prawie gotowy. Miksturę należy jednak odstawić jeszcze w ciemne miejsce, pozbawione chłodu i wilgoci. W takich warunkach powstanie z niej prawdziwy olej goździkowy właściwości którego będzie można wykorzystywać w różnych sferach. Zanim jednak zaczniesz stosować olejek goździkowy na twarz, grzybicę czy zęby, mikstura musi odczekać przynajmniej jeden miesiąc. Pamiętaj jednak, by codziennie wstrząsać butelkę, mieszając umieszczone w mniej składniki.

olejek goździkowy przeciwwskazania

Jak zrobić olejek goździkowy? Krok 5

Po upływie miesiąca olejek goździkowy na zęby czy też na inne problemy zdrowotne będzie już gotowy do użycia . Wcześniej jednak przecedź go przez gazę. Pamiętaj również, że jeśli chodzi o olejek goździkowy na ból zęba czy olejek goździkowy na grzybicę, jeśli przygotujesz go samodzielnie, będzie wymagał rozcieńczenia wodą przed użyciem.

Jak stosować olejek goździkowy?

Olejek goździkowy ma różne zastosowanie. Aby wykorzystać jego walory w aromaterapii, wystarczy rozpuścić kilka kropel w gorącej wodzie lub w kąpieli. Do picia należy dodawać 2 krople olejku 3 razy dziennie, choć jest to możliwe tylko przez okres jednego tygodnia. Olejek goździkowy na włosy wciera się w ich powierzchnię, a ból łagodzi się mocząc watę i przykładając olejek z goździków w bolące miejsce.

Olejek goździkowy

Przeciwwskazania do stosowania olejku goździkowego

Olejek goździkowy nie służy osobom ze skłonnością do alergii. Zrezygnować z niego powinny również kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jak stosować olejek goździkowy na włosy?

Olej goździkowy świetnie sprawdza się również jako odżywka do włosów. Warto wymieszać go wcześniej z oliwą z oliwek i wcierać w całą powierzchnię włosów. Po 20 minutach należy spłukać dokładnie miksturę, ciesząc się z osiągniętych w ten sposób efektów.

Jak stosować olejek goździkowy na ból zęba?

Jeśli chodzi o olejek goździkowy ból zęba może być jednym ze wskazań do jego zastosowania. Nasączonym wacikiem należy pocierać okolice bolącego zęba i dziąsła. Olejek goździkowy na zęba podziała jak środek znieczulający. Warto pamiętać jednak, że to tylko rozwiązanie tymczasowe, które złagodzi ból do momentu wizyty u stomatologa.

Jak stosować olejek goździkowy na zmarszczki?

Olejek goździkowy na twarz należy nałożyć wraz z kremem, dobranym odpowiednio do rodzaju cery. Warto również wykonać masaż, który ułatwi wchłonięcie preparatu, odpręży i zrelaksuje.

Ile kosztuje olejek goździkowy?

To, ile kosztuje olejek goździkowy, zależy od miejsca, w którym dokonamy zakupu. Koszt 10 ml waha się na ogół w granicach 15 zł.

Gdzie kupić olejek goździkowy?

Olejek goździkowy jest dość powszechnym produktem. Można go kupić np. w popularnych drogeriach czy aptekach.

Jak stosować olejek goździkowy na komary?

Olejek goździkowy na komary sprawdza się świetnie. Należy spryskać nim najbliższe otoczenie, by komary i meszki zrezygnowały z obecności w tym właśnie miejscu.

1 Reply to “Jak zrobić olejek goździkowy? Dobroczynne działanie olejku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + siedemnaście =