Czym zajmuje się prawnik od nieruchomości?

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna i to na wielu polach. Wraz z aspektami gospodarczymi i ekonomicznymi zmieniają się także uwarunkowania prawne. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób pierwszym kontaktem przy szeregu spraw związanych z domami, mieszkaniami czy działkami jest prawnik od nieruchomości. Czym dokładnie zajmuje się taki ekspert? Z jakimi zagadnieniami warto się do niego zgłosić?

1. Kim jest prawnik od nieruchomości?

2. Najczęstsze sprawy z zakresu prawa nieruchomości

3. Jak znaleźć dobrego prawnika od nieruchomości?

Prawo nieruchomości to obszerna dziedzina, natomiast bez problemu znajdziesz kancelarię specjalizującą się w temacie nieruchomości. Warszawa to duże miasto, a aby znaleźć konkretne dane, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: Prawnik Nieruchomości w Warszawie.

Kim jest prawnik od nieruchomości?

Najważniejsze uwarunkowania w zakresie prawa nieruchomości znajdują się w kilku aktach prawnych, między innymi Kodeksie cywilnym, ustawie Prawo budowlane, ustawie o księgach wieczystych i hipotece, ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym czy ustawie o ochronie praw lokatorów. Jak widać, to całkiem pokaźny zbiór przepisów, w których doskonale orientuje się właśnie prawnik.

Najczęstsze sprawy z zakresu prawa nieruchomości

Kancelaria prawna, która deklaruje, że to właśnie zawiłości prawne dotyczące nieruchomości stanowią jej domenę, wspiera swoich klientów w różnych sytuacjach, od prostych transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości po bardziej skomplikowane i sporne sprawy. Wśród najczęstszych spraw znajduje się:

  • analiza stanu prawnego nieruchomości, a także doradztwo w tej sprawie,
  • obsługa procedur towarzyszących zbywaniu i nabywaniu nieruchomości, między innymi tworzenie i weryfikacja umów oraz wsparcie prawne przy ich negocjowaniu,
  • obsługa prawna procesów inwestycyjno-budowlanych,
  • ustanawianie, przenoszenie lub likwidacja zabezpieczeń na nieruchomościach.

Zagadnienia prawne dotyczące nieruchomości są złożone, jeśli zaś weźmiemy pod uwagę indywidualne uwarunkowania, złożoność sytuacji jeszcze wzrasta. Właśnie dlatego warto korzystać ze wsparcia prawnika.

Jak znaleźć dobrego prawnika od nieruchomości?

Szukając prawnika specjalizującego się w prawie nieruchomości, warto przede wszystkim sprawdzić opinie na jego temat. Jednym ze sposobów jest, rzecz jasna, weryfikacja online – zarówno z poziomu wyszukiwarek internetowych, jak i grup i forów lokalnych. Dobrym pomysłem jest również zasięgnięcie wiedzy u członków rodziny i znajomych. Dobre źródło informacji stanowią rekomendacje Okręgowych Rad Adwokackich czy Izb Radców Prawnych, które udostępniają listy prawników specjalizujących się w prawie nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =