Jak zrobić skuteczne CV bez doświadczenia zawodowego?

Jak napisać CV? Jakie sekcje powinny znaleźć się w dokumencie, jeśli nie ma doświadczenia zawodowego? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz w naszym artykule.

Podczas ubiegania się o pracę CV jest obowiązkowym dokumentem. Jego sporządzenie wymaga szczególnej uwagi, dokładności i skrupulatności, ponieważ to dzięki udostępnieniu tego dokumentu pracodawca oceni wnioskodawcę jako profesjonalistę i osobę. Podczas pisania CV często pojawiają się trudności. Najczęściej spotykają się z nimi młodzi profesjonaliści, wczorajsi absolwenci uczelni oraz osoby, które zdecydowały się na zmianę zawodu i nie posiadają odpowiedniego doświadczenia zawodowego.

Jooble umożliwia utworzenie CV, które możesz wysłać bezpośrednio do pracodawcy. Za pomocą różnych funkcji wyszukiwania możesz wybrać miejsce, miasto, wykształcenie i wymaganą pensję, a spośród tych kryteriów wybrać odpowiednie oferty pracy. Dzięki Jooble bez problemu znajdziesz praca Solec-Kujawski. Skorzystaj z Jooble, utwórz CV, znajdź pracę, której potrzebujesz i skontaktuj się z pracodawcą.

Podstawowe zasady kompilacji

Napisanie CV bez doświadczenia zawodowego to dość trudne zadanie, przed którym stoi każdy absolwent po ukończeniu studiów. Podpowiemy, jak zrobić to dobrze i jakie punkty należy wziąć pod uwagę.

Zgodność z zasadami gramatyki

Aby Twoje CV zostało potraktowane poważnie przez pracodawcę (jako pełnoprawny oficjalny dokument biznesowy), musisz upewnić się, że nie zawiera ono błędów interpunkcyjnych, gramatycznych, ortograficznych, leksykalnych, stylistycznych i innych. W związku z tym, przed wysłaniem dokumentu do pracodawcy, należy kilka razy dokładnie go przeczytać. Jeśli to możliwe, poproś o pomoc bliskich krewnych lub przyjaciół.

Formalny styl pisania

Wszystkie dokumenty biznesowe mają jedną wspólną cechę (życiorys nie jest pod tym względem wyjątkiem) – są napisane w formalnym stylu biznesowym. Oznacza to, że język pisania powinien być jak najbardziej jasny i prosty, nie należy stosować dwuznacznych zwrotów i wyrażeń, a także żadnych innych artystycznych technik pisarskich (np. epitetów czy metafor). Zabrania się również pisania wyrazów potocznych i kolokwialnych.

Przejrzysta struktura

CV to dokument, który powinien mieć jasną i zrozumiałą strukturę. Zazwyczaj CV składa się z kilku sekcji, z których każda ma swój własny podtytuł. Dla wygody i łatwości odbioru tekst zawarty w każdym z podrozdziałów można również ułożyć w formie listy numerowanej lub wypunktowanej.

Schludny projekt

W zależności od konkretnego stanowiska CV może zawierać różne wymagania projektowe (w tym przypadku powinieneś skupić się na opisie wakatu, a także na obszarze, w którym planujesz pracować). Na przykład do pracy w korporacji (na przykład na stanowisko ekonomisty i prawnika) powinieneś zaprojektować CV w sposób minimalistyczny, nie używać jaskrawych kolorów i dodatkowych elementów. Z drugiej strony każda praca kreatywna (taka jak projektant czy wizażysta) pozwala wyrazić swoją kreatywność i oryginalność.

Manifestacja indywidualności

Pracodawcy zgłaszają, że poszukując odpowiedniego kandydata na dane stanowisko, otrzymują dużą liczbę identycznych życiorysów. Tacy kandydaci nie tylko nie wyróżniają się z tłumu, ale także nie dostają upragnionej pozycji. Chodzi o to, że dzięki stale rozwijającym się technologiom, dziś w Internecie można znaleźć przykładowe CV dla każdego specjalisty (w tym tych, którzy nie mają doświadczenia zawodowego). Dlatego wielu poszukujących pracy po prostu kopiuje takie szablony i wysyła je do pracodawcy.

Jak wypełnić sekcje?

Do umieszczenia młodego początkującego specjalisty w pierwszej pracy (np. po uzyskaniu tytułu licencjata, zmianie specjalizacji lub po wojsku) ważne jest prawidłowe wypełnienie wszystkich sekcji CV. Tylko w takim przypadku możesz liczyć na dobrą pracę. Jednocześnie treść dokumentu do zatrudnienia będzie zależała od tego, kto i gdzie młody człowiek chce pracować: w banku, w agencji kreatywnej, jako copywriter, stewardesa, ekolog, freelancer, logopeda, dziennikarz, itp.

Natomiast same sekcje pozostają niezmienione.

  • Cechy osobiste. Napisz tylko o tych cechach, które są istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz. Na przykład umiejętności komunikacyjne pomogą dziennikarzowi, uważność na szczegóły pomoże prawnikowi, zamiłowanie do rutynowej pracy pomoże programiście itp.;
  • Cel. Tutaj musisz wskazać żądaną pozycję. Możesz także bardziej szczegółowo opisać obowiązki, które jesteś gotowy wykonywać w trakcie pracy;
  • Edukacja. W tym bloku, w porządku chronologicznym, musisz wymienić wszystkie instytucje, w których byłeś szkolony. W tym przypadku przede wszystkim należy wskazać uczelnie wyższe, a następnie – kursy, szkolenia, kursy mistrzowskie i podobne wydarzenia, które pomagają doskonalić swoje umiejętności zawodowe;
  • Doświadczenie. Ze względu na fakt, że nadal nie masz realnego doświadczenia zawodowego w swojej specjalności, zaleca się wpisanie w tej rubryce tych staży i praktyk, które odbyłeś podczas studiów;
  • Umiejętności i możliwości. Do umiejętności zawodowych, które są uniwersalne i przydatne w każdym zawodzie, należy zaliczyć znajomość języków obcych, a także umiejętność pracy z komputerem;
  • Zdjęcie. Zasadniczo posiadanie zdjęcia jest obowiązkowe tylko wtedy, gdy Twoja działalność zawodowa jest bezpośrednio związana z komunikowaniem się z ludźmi. Jednak zdjęcie można umieścić w innych przypadkach.

Podsumowanie

Brak doświadczenia zawodowego to nie wyrok. Możesz dostać pracę, najważniejsze jest prawidłowe podejście do tego problemu. Podstawą takiego wyszukiwania jest CV, a dzisiaj staraliśmy się dać Ci kilka wskazówek, jak je skompilować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × jeden =