Kredyt hipoteczny – na co uważać?

Przymierzasz się do tego wielkiego kroku, jakim jest wzięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu? Oto kilka aspektów, które warto wiedzieć wcześniej, aby dobrze przygotować się do złożenia wniosku kredytowego.

Kredyt hipoteczny – na co uważać?

  • Zanim wybierzesz konkretną ofertę kredytu hipotecznego upewnij się, z jakimi dodatkowymi kosztami przyjdzie Ci się zmierzyć.
  • Umowa kredytowa może zostać rozwiązana przez kredytobiorcę w określonych przypadkach.
  • Bank również może rozwiązać umowę kredytową, np. wtedy, gdy kredytobiorca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków określonych w tym dokumencie.

Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego – jak sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Kredyt hipoteczny to ogromne obciążenie dla domowego budżetu, i to w długiej, często nawet 30-letniej perspektywie. Z pewnością chcesz zatem wiedzieć, za jakie dodatkowe czynności bank może Cię obciążyć w trakcie spłaty. Do dodatkowych kosztów kredytu hipotecznego można zaliczyć m.in.:

  • ubezpieczenie na życie kredytobiorcy,
  • koszt wykonania wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę,
  • ubezpieczenie pomostowe,
  • prowizja za udzielenie kredytu,
  • promesa kredytowa.

Czy można rozwiązać umowę kredytową po podpisaniu?

Tuż po podpisaniu umowy kredytowej stwierdziłeś, że to jednak nie był dobry pomysł. Co możesz zrobić, żeby pozbyć się tego wieloletniego zobowiązania? O ile nie minęło jeszcze 14 dni od podjęcia zobowiązania, sprawa jest relatywnie prosta: możesz rozwiązać umowę bez podawania żadnego powodu i bez przykrych (i kosztownych) konsekwencji. Bank co prawda pobierze od Ciebie odsetki za te kilka lub kilkanaście dni, jednak będzie to stosunkowo niewielka kwota – w porównaniu do odsetek, które zostałyby naliczone przez 30 lat spłaty.

Co możesz zrobić, jeśli spłacasz kredyt już od dłuższego czasu i chcesz rozwiązać umowę kredytową? Najlepszą opcją będzie sprzedaż mieszkania i spłata zobowiązania ze środków pozyskanych z tej transakcji. Jeśli sytuacja na rynku ułoży się po Twojej myśli, być może cena będzie wyższa niż w momencie zakupu. Wtedy po spłacie kredytu zostanie nadprogramowa gotówka, którą będziesz mógł wykorzystać na własne potrzeby.

Kiedy bank może zerwać umowę kredytową?

Podpisanie umowy kredytowej nie oznacza, że wszystko jest już przesądzone. W dokumencie tym są bowiem opisane sytuacje, w których bank ma prawo odstąpić od wcześniejszych ustaleń. Najczęściej dochodzi do tego w następujących przypadkach:

  • podanie nieprawidłowych danych we wniosku kredytowym, które zaważyły na przyznaniu pozytywnej oceny zdolności kredytowej,
  • często opóźnienia w spłacie kredytu,
  • utrata zdolności kredytowej przez kredytobiorcę (np. na skutek utraty pracy i trudności ze znalezieniem nowej),
  • znaczący spadek wartości nieruchomości (przez co nie jest ona wystarczającym zabezpieczeniem kredytu).

Miej na uwadze to, że przedwczesne rozwiązanie umowy kredytowej jest niekorzystne nie tylko dla Ciebie, ale również dla banku. Wiąże się to najczęściej z koniecznością wejścia na drogę sądową, przejęcia nieruchomości i jej ewentualnej sprzedaży – a to skomplikowany i czasochłonny proces. Z tego powodu banki zawsze starają się znaleźć inną opcję, która umożliwi kredytobiorcy spłatę, choćby w późniejszym terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + 20 =