Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie funkcjonowanie bez sprzętów elektrycznych działających w gospodarstwach domowych. Ułatwiają życie, przyspieszają sprzątanie i gotowanie, część z nich jest dla wielu osób niezbędna, np. zmywarkach, telewizor czy komputer stacjonarny. Jak ograniczyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym?

Co zrobić, żeby rachunek za prąd był niższy? 

Aby skutecznie rozpocząć oszczędzanie energii elektrycznej należy sobie uświadomić, który sprzęt i jakie nawyki w jego użytkowaniu pobierają najwięcej prądu (może chodzić nawet o oświetlenie, czyli brak żarówek energooszczędnych). 

Warto zadać sobie trzy proste pytania: 

  • którego sprzęty potrzebuję, a który mogę zastąpić własną pracą?
  • ile czasu spędzam na używaniu tego sprzętu, a ile jest niezbędne? 
  • czy sprzęt jest sprawny, regularnie konserwowany i/lub poprawnie wykorzystywany? 

Odpowiedzi na nie pozwolą prościej i szybciej zauważyć problemowe obszary. Dzięki temu znacznie skuteczniej będzie można opracować strategię efektywnego zużycia prądu. 

Uniwersalne sposoby na redukcję rachunków za prąd

Istnieje kilka sprawdzonych metod, które bez przeprowadzenia podobnej analizy, są w stanie obniżyć rachunki i mniejszych zużycie prądu, np. aby nie przekroczyć limitu 2000 kW. 

  1. wyłączanie sprzętu, z którego się nie korzysta (dłużej niż np. 30 min.) – nie chodzi o przerwy w pracy, a o wyłączenie urządzenia po zakończonej pracy (np. telewizora, komputera)
  2. wymiana oświetlenia na żarówki energooszczędne – ich koszt przewyższa cenę „normalnej” żarówki, jednak korzystanie z nich przez dłuższy czas korzystnie wpływa na rachunki i środowisko naturalne 
  3. korzystanie z wbudowanych funkcji energooszczędnych – nowszy sprzęt posiada wysoką klasę energetyczną oraz tryby pracy ułatwiające ograniczanie zużycia prądu (np. niższa temperatura prania) 
  4. ograniczenie pracy wielu urządzeń jednocześnie, jeżeli nie są one niezbędne albo wyłączenie ich z gniazdka (np. ładowarka telefonu po naładowaniu do pełna, zakręcenie kranu przy korzystaniu z bojlera elektrycznego)
  5. konserwacja urządzeń lub wymiana (np. coroczne rozmrażanie lodówki).

Żadne z tych rozwiązań nie zastąpi rozsądnego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu, jednak pomoże w ograniczeniu zużycia prądu, a konsekwencji ochronie środowiska naturalnego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − jeden =