Ochronniki słuchu – co to jest i kiedy są stosowane?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Troska o narząd słuchu powinna towarzyszyć nam przez całe życie – również wtedy, gdy nasze uszy są w pełni sprawne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jednej z najprostszych, a zarazem najłatwiej dostępnych metod, które pozwalają chronić słuch przed hałasem oraz innymi zagrożeniami. Dowiedz się, jak zadbać o swoje uszy dzięki profesjonalnym ochronnikom. Do czego najczęściej służą i kiedy mogą Ci się przydać?

Czym są ochronniki słuchu?

Nadmierny hałas to jeden z tych czynników, które w największym stopniu zagrażają ludzkim uszom, przyczyniając się do stopniowego osłabiania jednego z najważniejszych dla człowieka zmysłów. Regularne przebywanie w głośnych środowiskach, np. w otoczeniu pracujących maszyn czy startujących i lądujących samolotów, może trwale uszkadzać narząd słuchu, powodując trudne do odwrócenia zmiany.

Rozwiązaniem, które może pomóc w walce z uciążliwym hałasem, są ochronniki słuchu projektowane specjalnie z myślą o konkretnych zastosowaniach. W sprzedaży dostępne są m.in. produkty przeznaczone do samolotów, na strzelnice, dla operatorów maszyn czy miłośników sportów wodnych.

Kiedy warto stosować ochronniki słuchu?

Te niepozorne akcesoria mogą okazać się nieocenionym wsparciem w wielu sytuacjach, w których narząd słuchu narażony jest na głośne dźwięki w najbliższym otoczeniu. Stopery bądź zatyczki, jak często określane są ochronniki, pomagają chronić uszy w rozmaitych sytuacjach, a przykłady ich zastosowania znajdziesz poniżej.

  1. Praca w hałaśliwym środowisku. Osoby zatrudnione w miejscach o dużym natężeniu hałasu, takich jak place budowy, fabryki czy warsztaty, powinny regularnie stosować zatyczki, minimalizując w ten sposób ryzyko uszkodzenia słuchu.
  2. Imprezy muzyczne. Wysoki poziom decybeli na koncertach, festiwalach oraz innych wydarzeniach z muzyką w tle jest pożądany, jednak może okazać się szkodliwy dla słuchu. Dzięki ochronnikom Twoje uszy przyjmą wyłącznie bezpieczną dawkę mocnego brzmienia.
  3. Uprawianie sportów motorowych. Kilkugodzinna ekspozycja na ryk silników motocykli czy samochodów wyścigowych również może okazać się niebezpieczna dla narządu słuchu, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć swoje uszy i przeżywać sportowe emocje bez zbędnego ryzyka.
  4. Używanie broni palnej. Strzelanie sportowe, podobnie jak łowiectwo – to dyscypliny, które wiążą się ze sporym natężeniem hałasu. Ochronniki słuchu strzeleckie lub myśliwskie to rozwiązanie, które pomaga chronić uszy przed konsekwencjami huków wystrzałów.

Jak dobrać odpowiednie ochronniki do uszu?

W kwestii profilaktyki, leczenia oraz doboru odpowiednich ochronników najlepiej zaufać specjalistom wykorzystującym nowoczesne technologie i sprawdzone metody diagnostyczne. Dzięki badaniom wykonanym w jednym z 600 rozlokowanych po całym kraju gabinetów Audika Polska możesz poznać stan swojego słuchu i dowiedzieć się, czy potrzebujesz kompleksowej ochrony. Zadbaj o swoje uszy, zanim pojawią się pierwsze problemy – pamiętaj, że profilaktyka to inwestycja w zdrowie i lepszy komfort życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =