Włoskie góry jesienią

Słysząc Włochy oczami swojej wyobraźni, widzę przepyszne jedzenie, wino najlepszej jakości, kawę pitą z prze sympatycznymi ludźmi w otoczeniu niesamowitych krajobrazów. Wy też tak macie? Ale Włochy to nie tylko wiele zabytków, bazylik, czy placów pełnych turystów. Nie ograniczają się też do wielu wydarzeń kulturalnych, festiwali albo do przepysznego jedzenia i najlepszej kawy.

Włochy to w dużej mierze tereny górskie, które mylnie przez wiele osób traktowane jest jako idealnej miejsce na wypad na narty a potem już nic. Włoskie góry idealnie nadają się na spędzenie jesiennych dni i rozkoszowanie się spokojnymi wędrówkami. Dlatego też, mając to na uwadze w tym artykule poniżej, przedstawię cztery miejsca, które są jednym z obowiązkowych punktów do odwiedzenia dla miłośników pieszych wędrówek, ale stanowią tylko i wyłącznie malutką część tego, co ten kraj ma do zaoferowania w tej kwestii.

SENTIERO DEGLI DEI

Sentiero degli dei jest także zwana Ścieżką Bogów. Dlaczego tak jest? Może dlatego, że swoją nazwę zawdzięcza naprawdę boskim widokom, które można obserwować w trakcie przechadzki. Takie przejście siedmio kilometrowej trasy zajmuje gdzieś około 3 – 4 godzin. Z całą pewnością nie jest to miejsce idealne dla osób, które borykają się z lękiem wysokości, ponieważ większa część drogi prowadzi wzdłuż stromej, górskiej ściany po ścieżce mającej zaledwie metr szerokości. Natomiast w dole jawi się 500-metrowa przepaść. Pomimo tego ta trasa uznawana jest za średniej trudności, z tego też względu polecana jest nawet dla osób niedoświadczonych. Można ją rozpocząć albo od morza do gór i wtedy jest to opcja trudniejsza bądź od gór do morza, zaczynając od miasteczka Agerola i ta trasa zdecydowanie uznawana jest za łatwiejszą. Mimo tego, jaką opcję wybierzemy krajobrazy, które można tam zobaczyć, zapierają jednakże dech w piersiach i na pewno pozostaną długo w pamięci.

FOOTPATH MONTEROSSO

Z kolei ta trasa jest dla bardzo doświadczonych wędrowców. Prowadzi ona wzdłuż niebieskiego szlaku. Z całą pewnością, stanowi nie lada wyzwanie ze względu na to, że składa się z kilkuset, nierównych, kamiennych schodów. Bez wątpienia jest to miejsce tylko i wyłącznie dla osób o bardzo mocnych nerwach. Jest tak, ponieważ gdzieniegdzie droga staje się bardzo wąska i nie otaczają jej żadne balustrady. Jednakże słyszałam i czytałam, że wszyscy ci, którzy, zdecydowali się na ten spacer, nie żałują. To jak niesamowite krajobrazy, rozciągają się podczas całej trasy, rekompensuje wszelkie trudy.

STREDA DEGLI EROI

Następna trasa to Strefa Degli Eroi, czyli tak zwana Droga Bohaterów. Jest to trasa, która prowadzi na Passubio we Włoszech i przeznaczona jest dla rowerzystów. Trasa ta, zbudowana została podczas I Wojny Światowej i na początku była tylko ścieżką, natomiast dopiero później została poszerzona i przystosowana do rowerowych wymagań. Jej nazwa pochodzi od pamiątkowych tablic, które umieszczone są na całej długości trasy, a które poświęcone są bohaterom wojennym walczącym na Passubio. Na samym szczycie przy Porte d. Passubio, czyli Bramie Passubio, znajduje się schronisko, które jest jednym miejscem, przez które można przedostać się z jednej strony masywu na drugą. W zimie jest ono zamknięte. Właściwie trasa ta jest średniej trudności, natomiast z całą pewnością nie jest przeznaczona dla amatorów.

SASSO DELLA CROCE

Czwartą i ostatnią trasą, jaką wymienię w tym artykule jest Sasso Della Croce, czyli droga od sanktuarium do Lago da Le. Bez wątpienia, jest to piękna, malownicza ścieżka, która nie należy do najtrudniejszych. Mimo wszystko i tak widoki nie odbiegają pięknem od tych na trasach bardziej wymagających. Najbardziej zachwycającym elementem na tej trasie to ogromna, płaska ściana, która znajduje się ponad Sanktuarium Świętego Krzysztofa, i która w zależności od położenia słońca, zmienia kolorystykę. Natomiast na samym szczycie widoczny jest metalowy krzyż. Na tą ścianę prowadzi wiele dróg wspinaczkowych, a także standardowych szlaków turystycznych. Łatwy szlak prowadzi od hali Fanes Piccola, dlatego to właśnie jego, powinny wybrać osoby początkujące. Jeżeli zaś, chodzi o całą trasę to naprawdę, ma wiele atrakcji, więc jest idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu przez całe rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + dziewiętnaście =