Wypadek komunikacyjny — jak dochodzić roszczeń?

Każdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma prawo do otrzymania świadczenia. Nie zawsze propozycja ubezpieczyciela będzie jednak zadowalająca i, co najważniejsze, wystarczająca do pokrycia poniesionych strat. Jak w takiej sytuacji dochodzić roszczeń o odpowiednio wysokie świadczenie?

Świadczenia po wypadku komunikacyjnym — kto je wypłaca i ustala ich wysokość?

W razie wypadku komunikacyjnego, osoby poszkodowane mogą liczyć na pokrycie powstałej szkody. Świadczenie wypłacane jest z budżetu ubezpieczyciela, który podpisał ze sprawcą polisę ubezpieczeniową OC. Jeśli osoba, która doprowadziła do wypadku komunikacyjnego, nie posiadała wykupionej ochrony, pokrywa je UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Wysokość świadczenia ustala ubezpieczyciel na podstawie wyceny przeprowadzonej przez uprawnionego rzeczoznawcę. Co ważne w procesie likwidacyjnym wynagradzane są nie tylko szkody w mieniu, czyli na przykład uszkodzenia samochodu. Na świadczenie można liczyć również w przypadku uszczerbku na zdrowiu. Od tego, jak bardzo poważny on będzie, zależy ostateczna wysokość świadczenia.

Jak dochodzić roszczeń po wypadku komunikacyjnym?

W sytuacji, w której wysokość świadczenia jest niezadowalająca, mamy możliwości walki o jego zwiększenie. W tym celu należy wytoczyć proces cywilny, w ramach którego będziemy domagać się jego podwyższenia. Aby jednak wysokość odszkodowania udało się skutecznie zwiększyć, trzeba mieć ku temu podstawy.

W uzyskaniu jak najwyższego odszkodowania pomoże dobry prawnik. Adwokat udziela w takim przypadku kompleksowego wsparcia, począwszy od zebrania dowodów po reprezentowanie przed sądem. Już na pierwszym spotkaniu prawnik oceni szanse na uzyskanie wyższego odszkodowania, a także powie, co zrobić, by je zmaksymalizować. Następnie pomoże zebrać odpowiednie dowody. O wyższe odszkodowanie można starać się, szczególnie jeśli wypadek spowodował problemy z wykonywaniem obowiązków zawodowych, czy też aktywnym uprawianiem sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 6 =