Włamywacze są sprytni, szybcy i – niestety – potrafią coraz więcej. Nic zatem dziwnego, że zastanawiamy się, w jaki sposób możemy zabezpieczyć swój dom, ale i całą posesję. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasz dom położony jest na uboczu, daleko od drogi, a w pobliżu nie ma innych zabudowań.
Do wyboru mamy nie tylko systemy alarmowe, ale i zamki elektroniczne, rejestratory wideo i inne rozwiązania. Na co warto postawić i w jakim przypadku?
Alarmy domowe z dodatkowymi funkcjami
Możemy zabezpieczyć swój dom i znajdujące się w nim rzeczy za pomocą alarmu domowego. Do wyboru są różnego rodzaju systemy, które pozwalają nam uzyskać informacje o tym, kto i kiedy próbował dostać się do domu. Istnieje możliwość integracji z łączem internetowym. Co więcej tego typu rozwiązania mogą być opatrzone szeregiem dodatkowych funkcji.
Wśród praktycznych dodatków wymienia się m.in. czujniki czadu, gazu czy dymu. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy zabezpieczyć dom nie tylko przed działaniem potencjalnych intruzów, ale i przed wystąpieniem awarii w stosowanych instalacjach. Chociażby czad jest dla nas zagrożeniem względem zdrowia i życia, bo go nie czujemy i nie jesteśmy w stanie wykryć, jeśli się pojawi, o ile nie posiadamy żadnego czujnika.
Zamki elektroniczne – podwyższony poziom bezpieczeństwa
Tradycyjne zamykanie drzwi możemy zamienić na wybrany zamek elektroniczny, np. z oferty https://smart-lock.pl/. Elektroniczne wersje znacząco podwyższają bezpieczeństwo domowników i całej domu. Chronią zarówno wtedy, gdy znajdujemy się w domu, jak i podczas naszej nieobecności.
Przede wszystkim – niezależnie od sposobu otwierania/zamykania drzwi zabezpieczonych zamkiem elektronicznym – dostęp mają tylko osoby, które posiadają kartę dostępową lub znają kod wymagany do wpisania na klawiaturze. Można również zdecydować się na zamek elektroniczny na odcisk palca, który oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Linie papilarne są bowiem nie do podrobienia, a w takim zamku zostają zakodowane odciski tylko tych osób, którym chcemy przyznać dostęp.
Zabezpieczenia okien – nie tylko modele antywłamaniowe
Pamiętajmy również o wyborze odpowiedniej stolarki okiennej. Zupełnie inne wymagania mają okna w mieszkaniach w blokach, tym bardziej na wyższych piętrach, niż te, które znajdują się w domu. Tu potrzebne są okna np. o klamce, która uniemożliwia podważenie okna z zewnątrz. Innym sposobem jest montaż krat w oknach lub wybór rolet antywłamaniowych.
Okna nierzadko są najsłabszym punktem domu, jeśli nie posiadają żadnych zabezpieczeń tego typu. Klasyczne modele dla włamywacza nie stanowią żadnego problemu, są bardzo łatwe do sforsowania, podobnie jak i drzwi pozbawione jakichkolwiek zabezpieczeń.
To tylko kilka z punktów, na które warto zwrócić uwagę, a które stanowią słabe strony obiektów wolnostojących. Przyjrzyjmy się, które z nich możemy zainstalować i zadbajmy o bezpieczeństwo domowników, mienia i całej posesji. Niektóre rozwiązania wymagają niemałych nakładów finansowych, ale straty poniesione w wyniku „wizyty” nieproszonych gości są o wiele większe.