4 rodzaje dronów dostępne na rynku

Dron to bardzo szerokie pojęcie. Wszyscy wiemy, że kryje się pod nim zdalnie sterowane urządzenie latające (i w niektórych wypadkach również pływające). Dokładne parametry poszczególnych modeli mogą się jednak znacznie od siebie różnić.

W dzisiejszym tekście przybliżamy istniejące obecnie rodzaje dronów.

Drony zabawkowe/rekreacyjne

Są proste i jednocześnie relatywnie tanie. Można je nabyć właściwie tylko w dwóch celach:

  1. Zabawy
  2. Nauki latania dronem (później możemy „przesiąść się” na model bardziej profesjonalny)

Decydując się na tego typu sprzęt, należy pamiętać o jego ograniczeniach. Niestety musimy się nastawiać na to, że baterie będą miały niską żywotność a system sterowania niewielki zasięg.

Drony profesjonalne

Służą przede wszystkim filmowcom i youtuberom. Pozwalają uchwycić niepowtarzalne zdjęcia z lokalizacji, którą akurat odwiedzają internetowi podróżnicy. Świetnie sprawdzają się też podczas nagrywania wesel i materiałów korporacyjnych.

Drony profesjonalne posiadają zestaw cech, które odróżniają je od innych modeli:

  1. Wysokiej jakości obiektyw – a w wielu wypadkach kilka obiektywów
  2. Systemy pozwalające na stabilizowanie ujęć – na przykład utrzymujące drona w jednej pozycji niezależnie od warunków pogodowych
  3. Dodatkowe opcje sterowania – tutaj warto wymienić funkcję „follow me”. Dzięki niej dron podąża za operatorem.

Oczywiście wbudowane opcje dodatkowe nie sprawią automatycznie, że z drona uzyskamy profesjonalne ujęcia. Trzeba umieć nim latać. Tak się składa, że firma SNH Drones współtworzy świetne kursy specjalistyczne w tej dziedzinie.

Drony wyścigowe

Można powiedzieć, że jest to osobna kategoria dronów profesjonalnych. W tym wypadku urządzenia są jednak konstruowane tak, aby rozwijały jak największe prędkości i były jak najbardziej zwrotne. W ich wypadku niezwykle istotna jest też lekkość.

Drony wyścigowe wyróżniają się również kilkoma innymi rzeczami. Zazwyczaj podczas sterowania nimi korzysta się ze specjalnych gogli (podobnych do tych używanych w technologii VR). Rozdzielczość kamer jest tutaj często dosyć niska, ale dzięki temu występują bardzo małe opóźnienia w przesyłaniu obrazu.

Wyścigi dronów często odbywają się na specjalnych torach, a omijanie przeszkód jest dosyć wymagające. Za sprawą snh-drones można rozwinąć lepsze umiejętności również w manewrowaniu pomiędzy kolejnymi bramkami i przeszkodami.

Drony podświetlane

Niektóre z nich to proste zabawki z dodatkowymi funkcjami. Możemy nimi dodatkowo cieszyć oko podczas latania nocą. Te drony bowiem mienią się tysiącem barw.

Istnieją też jednak drony podświetlane o wiele bardziej profesjonalne. Takie, z których korzysta się podczas tańca dronów – specjalnego pokazu, w którym dziesiątki albo nawet setki maszyn układają się we wzory na niebie.

Ostatnio tego typu pokazy coraz częściej są wykorzystywane jako zastępstwo dla firewerków. I nie ma w tym nic dziwnego. Drony wydają dźwięk, ale jednak są o wiele cichsze niż świst i huk sztucznych ogni.

Poza tym za ich pomocą można stworzyć właściwie dowolny obraz – krzyż, prostą twarz czy też logo firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + siedem =