Samochody elektryczne – cud technologiczny czy skok na kasę? Co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Temat aut elektrycznych od lat pojawia się w kontekście zatrzymania postępujących zmian klimatycznych. Już większość producentów samochodowych posiada w swojej ofercie samochody napędzane energią elektryczną. Sprawdź, czy taki rodzaj samochodu jest właśnie dla Ciebie!

Z czego wynika popularność samochodów elektrycznych?

Odnawialne źródła energii, miasto bez niebezpiecznych spalin samochodowych to hasła, które ciągle pojawiają się w mediach, a mają nam uświadomić, jak duży wpływ na zanieczyszczenie środowiska mają właśnie samochody spalinowe. Pierwsza samochody elektryczne były już produkowane pod koniec XIX wieku, ale wtedy dostęp do prądu elektrycznego nie był tak powszechny, jak teraz. Ten typ samochodów zyskał na popularności dopiero w XXI wieku, kiedy ludzi zaczęli odczuwać skutki zmian klimatu. Do 2035 roku samochody spalinowe mają zniknąć z oferty producentów samochodowych, aby w pełni zamienić je na samochody elektryczne. Samochód elektryczny to nie tylko dbanie o dobrostan środowiska, ale także zmniejszenie hałasu w zatłoczonych miastach.

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Samochody elektryczne są reklamowane jako najbardziej ekologiczna alternatywa wśród samochodów, ale czy faktycznie tak jest? Zastanów się, jak produkowany jest prąd elektryczny dostarczany do naszych gniazdek? Głównie jest to proces spalania węgla kamiennego lub brunatnego, co wiąże się ze sporym obciążeniem środowiska i sporą emisją gazów cieplarnianych. Natomiast, jeśli do naładowania swojego samochodu używasz odnawialnych źródeł energii, czyli np. paneli fotowoltaicznych, to jak najbardziej możemy mówić o przewadze ekologicznej tego pojazdu. Dodatkowo należy również zwrócić uwagę na proces redukcji tego typu samochodu, a właściwie wszystkich samochodów, ponieważ taśma produkcyjna nie różni się niczym od produkcji samochodów spalinowych. A ostatnim elementem jest transport tych pojazdów do salonów. Czy zawsze odbywa się za pomocą elektrycznych lawet i samochodów dostawczych? O to należy zapytać producenta. O ile nie masz wpływu na proces produkcji i transportu pojazdu, to masz wpływ na jego eksportację, więc zadbaj, aby była jak najbardziej ekologiczna.

Czy można złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego?

W połowie 2021 roku rząd ogłosił ogólnopolski projekt dofinansowania zakupu samochodów elektrycznych pod nazwą „Mój Elektryk”. Jest on przeznaczony zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm, które chcą zakupić samochód elektryczny. Programem są objęte samochody do wartości 225 000 zł, a kwota dofinansowania może sięgnąć 18 750 zł, natomiast jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, dopłata może wynieść 27 000 zł. Dla przedsiębiorców zostały wyznaczone kategorie pojazdów oraz przypisane do niej wartości dofinansowania. Przy kategorii samochodu M1 przedsiębiorca może liczyć na 27 000 zł natomiast przy kategorii N1, kwota dofinansowania może wzrosnąć do 70 000 zł (ale nie może przekroczyć 30% wartości pojazdu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − 4 =