Gramofony nieustannie są popularne. Przed zakupem tego urządzenia warto dowiedzieć się, jak wykorzystać w pełni jego potencjał. Często pojawia się pytanie, czy do gramofonu potrzebne są dodatkowe głośniki. Poniżej odpowiadamy na to pytanie, omawiamy głośniki i dodatkowe urządzenia, jakie warto wybrać, aby cieszyć się doskonałymi dźwiękami płynącymi z gramofonu.
Dlaczego do gramofonu potrzebny jest przedwzmacniacz?
Aby zrozumieć, dlaczego do gramofonu należy podłączyć głośniki, i wiedzieć, jakie wybrać, trzeba wiedzieć, że taki sprzęt audio generuje słaby sygnał dźwiękowy. Dlatego do tych urządzeń potrzebujecie nie tylko głośników, ale też sprzętu, który wzmocni sygnał dźwiękowy. Tutaj właśnie wkracza przedwzmacniacz gramofonowy. Można go znaleźć w trzech formach: wbudowany w głośniki, wbudowany we wzmacniacz lub jako samodzielne urządzenie.
Głośniki aktywne do gramofonu
Głośniki aktywne to doskonały wybór dla osób ceniących prostotę i wygodę. W takich głośnikach jest wbudowany wzmacniacz, co oznacza, że nie potrzebujecie dodatkowego sprzętu, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku. Wystarczy podłączyć głośniki bezpośrednio do gramofonu i gotowe. Przykładem doskonałego zestawu głośników aktywnych jest Klipsch The Sevens. Są to aktywne kolumny podstawkowe z dekodowaniem dźwięku wysokiej rozdzielczości 192kHz/24-bit, łatwe w konfiguracji i podłączeniu do różnych źródeł.
Głośniki pasywne do gramofonu
Jeśli zależy wam na jeszcze lepszej jakości dźwięku i większej mocy, warto rozważyć zakup głośników pasywnych. Należy im jednak dołożyć dodatkowy wzmacniacz, a to wiąże się z większym kosztem i trochę bardziej skomplikowaną instalacją. Głośniki pasywne w połączeniu z odpowiednim wzmacniaczem zazwyczaj lepiej brzmią i jest w nich więcej możliwości personalizacji dźwięku.
Zintegrowany wzmacniacz do gramofonu
Przy zastosowaniu głośników pasywnych konieczne jest wzmocnienie dźwięku dodatkowym urządzeniem, najlepiej wzmacniaczem zintegrowanym, czyli też z przedwzmacniaczem. Takimi wzmacniaczami są m.in.:
- Rega ELEX MK4: zintegrowany wzmacniacz stereofoniczny o mocy 72 W na kanał, wysokiej klasy przedwzmacniacz gramofonowy MM z szeroką gamą złączy;
- Technics SA-C600: sieciowy amplituner CD z w pełni cyfrowym wzmacniaczem JENO, wbudowanym korektorem Phono oraz funkcją Space Tune™ dla optymalizacji dźwięku;
- Technics SU-G700M2: zintegrowany wzmacniacz stereofoniczny z zaawansowanym, szybkim i cichym zasilaczem oraz wejściem PHONO o niskim poziomie szumu.
Jak podłączyć głośniki i wzmacniacze do gramofonu
Podłączenie głośników i wzmacniaczy do gramofonu może wydawać się skomplikowane, jednak z odpowiednimi wskazówkami bez problemu możecie to zrobić samodzielnie. Możecie to zrobić w kilka kroków.
- Sprawdźcie, czy gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz. Jeśli nie, to będziecie potrzebować go na pokładzie wzmacniacza, kolumny aktywnej lub jako oddzielny.
- Podłączcie wzmacniacz do gramofonu. Użyjcie odpowiednich kabli, aby połączyć wyjście gramofonu z wejściem przedwzmacniacza (kabel sygnałowy z żyłą uziemiającą).
- Podłączcie głośniki do wzmacniacza audio. Użyjcie odpowiednich kabli głośnikowych, aby połączyć wyjścia wzmacniacza z głośnikami pasywnymi.
- Jeśli korzystacie z głośników aktywnych, podłączcie je bezpośrednio do wyjścia przedwzmacniacza lub gramofonu.
Dodatkowe głośniki do gramofonu znacznie poprawią jakość dźwięku i sprawią, że odsłuch ulubionych płyt będzie jeszcze przyjemniejszy. Dobranie odpowiednich głośników oraz wzmacniaczy i przedwzmacniaczy pozwoli uzyskać pełne bogate brzmienie. Dzięki naszym wskazówkom podłączenie całego systemu audio będzie proste i bezproblemowe.
Cieszcie się muzyką o brzmieniu najlepszej jakości!