Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Drzazga wbita w skórę musi zostać usunięta z niej jak najszybciej. Warto wiedzieć więc, jak wyjąć drzazgę z ręki czy też jak wyjąć drzazgę spod paznokcia, by zadziałać szybko i sprawnie. W przeciwnym wypadku może ona doprowadzić do infekcji, groźnych nie tylko dla zdrowia, ale również i dla życia człowieka.
Jakie są rodzaje drzazg?
Drzazga kojarzy się na ogół z niewielkim fragmentem drewna, które utkwiło w palcu. W rzeczywistości jednak termin ten odnosi się do każdego ciała obcego, tkwiącego w skórze człowieka. Najczęściej to właśnie kawałki drewna wbijają się w nasze ciało. Jednak wśród rodzajów drzazg wyróżnia się również opiłki metali czy kawałki szkła, które mogą wbić się w skórę, np. przy próbie posprzątania stłuczonych wyrobów szklanych. Zdarza się również, że drzazgą stają się kolce roślin czy też odłamki, pochodzące z kamieni. W każdym przypadku trzeba działać szybko. Dlatego też lepiej dowiedzieć się wcześniej, jak wyjąć drzazgę spod skóry, niż poszukiwać rozwiązań dopiero wówczas, gdy ich poznanie uwarunkowane jest zaistniałą sytuacją.
Metody usuwania drzazg
Pomysłów na to, jak wyjąć drzazgę jest kilka. Dzięki nim dowiesz się czy bezpieczny sposób na drzazgę istnieje i jak szybko wyjąć drzazgę, zanim stanie się ona przyczyną większych problemów.
Jak wyjąć drzazgę: Pęseta
To najprostszy sposób na to, jak wyjąć drzazgę z palca. Pęseta sprawdza się świetnie przy drzazgach, których część wystaje poza naskórek. Wyjmowanie drzazgi jest wówczas wyjątkowo proste. Wystarczy tylko uchwycić jej wystający koniec i pociągnąć w przeciwnym do miejsca wbicia kierunku. Zanim jednak dowiemy się, jak usunąć drzazgę z użyciem pęsety, narzędzie to należy dokładnie zdezynfekować. Niestety, sposób ten ma również pewne ograniczenia. Nie można go bowiem zastosować do drzazg umieszczonych głęboko pod skórą.
Jak wyjąć drzazgę: Soda
Pewnie wiele osób zaskoczy fakt, że kuchenna soda oczyszczona idealnie sprawdza się również przy usuwaniu drzazg. Jak wyjąć drzazgę soda? W tym celu warto wykorzystać jej działanie ściągające. Przygotuj więc mieszankę, zrobioną z sody i niewielkiej ilości wody. Tak przygotowaną miksturę nałóż na miejsce, w które wbiła się drzazga, przykrywając je np. plastrem. Ten sposób na to, jak wyjąć drzazgę która nie wystaje wymaga nieco czasu. Po kilkudziesięciu minutach ciało obce powinno jednak zacząć przesuwać się ku górze, dzięki czemu możliwe będzie jego usunięcie przy pomocy pęsety.
Jak wyjąć drzazgę: Pumeks
Jednym ze skutecznych sposobów na to, jak wyjąć drzazgę z pięty, jest z pewnością użycie pumeksu. Dzięki niemu można usunąć nawet te ciała obce, które wbiły się głęboko pod skórę. Pumeks należy wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem, tzn. pocierając nim delikatnie skórę, pamiętając o wcześniejszym zwilżeniu jej wodą. Kierunek pocierania nie może być jednak przypadkowy. Należy drzazgę popychać delikatnie ku wylotowi tak, by wysunęła się ona maksymalnie i ułatwiła uchwycenie. To nie tylko skuteczny sposób na drzazgi tkwiące w stopach, ale również i rozwiązanie problemu jak wyjąć drzazgę z dłoni czy innej części ciała.
Jak wyjąć drzazgę: Igła
To bolesny, ale niezwykle skuteczny, a często nawet jedyny sposób na to, jak pozbyć się drzazgi. Wato jednak sięgać po igłę medyczną, zapakowaną hermetycznie i odkażoną. Igła krawiecka jest wyłącznie ostatecznym rozwiązaniem, choć w każdym przypadku należy ją odpowiednio odkazić. Jak usunąć drzazgę przy pomocy igły? Ostrą część narzędzia należy wykorzystać do podważenia naskórka do momentu, aż tkwiąca głęboko drzazga będzie widoczna. Wówczas będzie można wyciągnąć ją przy pomocy odkażonej wcześniej pęsety.
Jak wyjąć drzazgę: Strzykawka
Jak wyjąć drzazgę bez igły? Można w tym celu wykorzystać strzykawkę z bardzo małym otworem. To również dobry sposób na to, jak wyjąć drzazgę małemu dziecku. Wykorzystując ten pomysł postaraj się, aby strzykawka znalazła się dokładnie tam, gdzie weszła drzazga i dobrze przylegała do skóry. Gdy wszystko będzie gotowe, możesz pociągnąć tłok, który swoją siłą ssącą wyciągnie drzazgę z ciała. To idealny sposób na to, jak bezboleśnie wyjąć drzazgę nie tylko dzieciom, ale również i osobom dorosłym.
Jak bezpiecznie wyciągnąć drzazgę spod paznokcia?
Najprostszym sposobem na to, jak wyjąć drzazgę spod paznokcia, jest użycie zdezynfekowanej pęsety. Niestety, czasem ciało obce utknie pod paznokciem zbyt głęboko. W takim przypadku należy użyć igły. Przy jej pomocy trzeba rozciąć skórę, by dostać się do ciała obcego, tkwiącego w ciele. Gdy drzazga pod paznokciem będzie już widoczna, można rozpocząć jej wypychanie igłą do momentu, w którym będzie możliwe uchwycenie drzazgi pęsetą.
Jak bezboleśnie wyjąć drzazgę z palca?
Jeśli poszukujemy odpowiedzi na to, jak wyjąć dziecku drzazgę z palca lub też jak taką drzazgę usunąć dorosłemu, najlepiej rozpocząć od bezbolesnych metod. Jedną z nich jest użycie strzykawki, która siłą ssania może usunąć ciało obce z palca. W przypadku głębokich drzazg sprawdza się również mieszkanka z sody i wody, choć w tym przypadku trzeba poczekać jeszcze kilkadziesiąt minut. Warto pamiętać jednak, że jeśli pojawia się drzazga w palcu opuchlizna, zaczerwienienie i ból powinny być sygnałem do kontaktu z lekarzem, gdyż w ranie może rozwijać się zakażenie.
Jak wyjąć drzazgę która nie wystaje?
Niestety, sposób na to, jak wyjąć drzazgę której nie widać, jest tylko jeden i nie obejdzie się bez bólu. Musisz to bowiem zrobić przy pomocy igły. Pamiętaj jednak, by dokładnie wysterylizować ją przed użyciem. Idealnie sprawdzi się w tej kwestii spirytus. Użyj go również przy sterylizacji pęsety, która posłuży do uchwycenia wychodzącej drzazgi. Jedynym sposobem na to, jak wyjąć niewidoczną drzazgę, będzie rozchylenie rozciętego naskórka przy pomocy przygotowanej wcześniej igły. Musisz to robić do momentu, aż zobaczysz drzazgę, wbitą w skórę. Chwyć ją wówczas pęsetą i wyciągnij na zewnątrz. Skórę dokładnie oczyść, możesz również zdezynfekować miejsce ukłucia wodą utlenioną. Pamiętaj jednak, że jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek zmiany w okolicach wbitej drzazgi lub nie będziesz potrafił sam poradzić sobie z problemem, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu.
Czy drzazga wyjdzie sama?
Niektórzy uważają, że poszukiwanie rozwiązań problemu jak wyjąć drzazgę dziecku czy dorosłemu jest zupełnie bezpodstawne, gdyż ciało obce zostanie po pewnym czasie usunięte z organizmu samoczynnie. Niestety nie jest to prawda, a taka postawa może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet dla życia, jeśli w ranie rozwinie się groźna infekcja. Drzazga z pewnością nie wchłonie się ani też nie zostanie wydalona z organizmu. Trzeba ją usunąć samodzielnie, by mieć pewność, że żadne ciało obce nie znajduje się pod naszą skórą.
W końcu napisaliście coś interesującego 😀