Czym jest konto maklerskie? Jak je wybrać?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Posiadanie konta maklerskiego to konieczność w przypadku chęci inwestowania na rynkach kapitałowych. Czym ono jest dokładnie? Jak je wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Konto maklerskie – czym jest i co umożliwia?

Konto maklerskie jest rachunkiem prowadzonym przez brokera, który pozwala kupować oraz przechowywać różnego rodzaju instrumenty finansowe. Istotne w tym przypadku jest bowiem to, że rachunek maklerski pozwala inwestować w szerokie spectrum instrumentów finansowych, których przykładem mogą być nie tylko akcje, ale również obligacje, czy np. ETF-y. Co więcej, poprzez konto maklerskie można także handlować walutami na forex, czy inwestować w kontrakty CFD, co umożliwia zarabianie zarówno na wzrostach, jak i spadkach. Jak już wspomniano rachunek maklerski jest prowadzony przez brokera, który pełni rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Obecnie tego typu podmioty działają online, co sprawia, że zarówno otwarcie konta, jak i samo inwestowanie może odbywać się przez Internet.

Jak wybrać konto maklerskie?

Rachunki maklerskie oferowane są przez wielu brokerów, a konkurencja na rynku sprawia, że poszczególne oferty znacznie się różnią. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze konta maklerskiego? Istotne są przede wszystkim możliwości inwestycyjne, ponieważ konto maklerskie powinno umożliwiać inwestowanie w możliwie najszersze spectrum instrumentów finansowych. Bardzo ważne jest także to, by dawało dostęp do wielu światowych giełd. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim wysokość opłat pobieranych przez brokera, które mogą być naliczane zarówno z tytułu posiadania rachunku, jak i dokonywania konkretnych transakcji. Istotną kwestią jest także wiarygodność brokera, którą powinny potwierdzać odpowiednie certyfikaty. Jest to ważne, ponieważ broker to podmiot, któremu powierzamy własne, często duże pieniądze. Oczywiście tego typu kwestii jest znacznie więcej, a szczegółowo zostały one opisane w artykule zgłębiającym tajniki inwestowania na giełdzie.

O czym pamiętać decydując na giełdzie?

Jak już wspomniano posiadanie konta maklerskiego warunkuje możliwość inwestowania na giełdzie. Decydując się na tę formę inwestycji warto pamiętać przede wszystkim o:

  • ryzyku, które powoduje, że inwestor może zarówno pomnożyć posiadany kapitał, jak i go utracić;
  • tym, że strata następuje dopiero w momencie sprzedaży akcji. Chwilowy spadek kursu jest sprawą normalną, a dopóki nie nastąpi sprzedaż akcji dopóty wartość majątku będzie malała wyłącznie wirtualnie;
  • emocjach, które nie są dobrym doradcą w trakcie inwestowania, a co za tym idzie należy je ograniczać;
  • doświadczeniu, które najlepiej zdobywać w praktyce;
  • wiedzy, którą warto systematycznie poszerzać, co pozwoli podejmować skuteczne decyzje inwestycyjne.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór konta maklerskiego powinien być przemyślany, ponieważ wpływa na wiele kwestii. Istotne jest zatem to, by oferta była dopasowana do indywidualnych potrzeb danej osoby oraz formy inwestowania, którą ona stosuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − sześć =