Na czym polega obróbka CNC tworzyw sztucznych?

Dzięki obróbce CNC (Computerized Numerical Control) możliwe jest produkowanie rozmaitych części. To zadanie specjalnej maszyny z mikrokomputerem, który jest zintegrowany z panelem sterującym.

Na czym polega obróbka CNC tworzyw sztucznych?

W przypadku tworzyw sztucznych można w sposób zautomatyzowany usuwać materiał z produktu w określonych miejscach. Pozwala to na przykład na wycinanie określonych elementów z arkusza, a następnie jego formowanie, wycinanie w nim otworów i wiele innych działań. Szybkoobrotowe frezy o wielu geometriach, na przykład kulowe, walcowo-czołowe czy stożkowe, pracują z prędkością do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę.

Zalety obróbki CNC tworzyw sztucznych

Komputerowa obróbka CNC tworzyw sztucznych ma wiele atutów względem innych metod produkcyjnych:

  • Przede wszystkim nie wymaga wykonywania form – wystarczy jedynie wgrać projekt do specjalnego programu komputerowego, co zapewnia większą elastyczność.
  • Frezowanie może odbywać się we dwóch wymiarach, mieć różne wzory oraz kształty, także brył 3D.
  • Powierzchnia tworzyw sztucznych obrabianych metodą CNC zarówno po cięciu, jak i modelowaniu jest czysta i ostra, dzięki czemu nie wymaga szlifowania.
  • Ze względu na jednorodną strukturę tworzyw sztucznych istnieje możliwość wykonywania nie tylko dużych, ale małych gabarytów o precyzyjnych detalach.
  • Podobnie obróbka CNC tworzyw sztucznych pozwala na wykonywanie małych i dużych ilości elementów.
  • Niekwestionowaną zaletą obróbki CNC jest możliwość łatwej korekcji błędów w prototypach. Po naniesieniu poprawek można szybko wykonać je na nowo. Wiąże się to z krótkim czasem realizacji projektów.
  • Względem większości materiałów obróbka CNC tworzyw sztucznych jest również po prostu tańsza.

Jakie materiały sztuczne podlegają obróbce CNC?

Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów do obróbki CNC tworzyw sztucznych należy wykorzystywać odpowiednie materiały. Nie wszystkie tworzywa sztuczne nadają się do obróbki CNC, na przykład te, które są miękkie oraz elastyczne. Na ogół sprawdza się reguła, że im twardszy i sztywniejszy plastik, tym łatwiejsza jego obróbka. Odpowiednie materiały sztuczne to między innymi:

  • PCV – wytrzymały i wodoodporny materiał, który sprawdza się do izolacji. Tani i łatwy w obróbce.
  • Polipropylen – ma wysoki stopień krystaliczności i niską gęstość. Bezpieczny dla kontaktu z żywnością w temperaturze do 100 stopni Celsjusza.
  • poliamid – jednorodny, twardy i wytrzymały materiał. Często wykorzystywany do produkcji mebli oraz urządzeń.
  • ABS – me jednorodną strukturę, jest twardy i odporny na uszkodzenia, także chemiczne. Dostępny w wielu kolorach, podlega klejeniu.
  • Plexi – ma różne grubości oraz kolory, odporny na uszkodzenia mechaniczne i różnice temperatur. Matowe, mleczne i błyszczące wykończenia.
  • poliwęglan – termoplastyczne tworzywo sztuczne o dużej przezroczystości i udarności. Odporne na uszkodzenia mechaniczne, lekkie i o szerokim zastosowaniu.

Zależnie od struktury zastosowanego materiału powierzchnia obrabianych elementów może być w różnym stopniu porowata albo idealnie gładka.

Obróbka CNC tworzyw sztucznych – zastosowanie

Frezowanie tworzyw sztucznych CNC daje możliwość wycinania dowolnych wykrojów z płyt, a następnie wykonywanie w nich różnego rodzaju zagłębień, otworów, stopni czy rowków. Dzięki temu można wytwarzać różnego rodzaju elementy wzornictwa oraz elementy użytkowe. Znajdują one zastosowanie między innymi w przemyśle i produkcji, ale także w reklamie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =