Inwertery solarne – jak dobrać odpowiedni do instalacji?

Spośród wielu komponentów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej, falownik ma fundamentalne znaczenie. Nie bez powodu jest określany mianem serca całego systemu. Nowi użytkownicy fotowoltaiki stają przed ważnym dylematem – jak analizować inwertery solarne dostępne na rynku, aby wybrać moduł odpowiedni dla danej instalacji? W tym poradniku udzielimy odpowiedzi na to pytanie. Poznaj zasadę działania konwerterów napięcia i dowiedz się, jak szukać najlepszego produktu!

Falownik fotowoltaiczny – do czego służy?

Czy wiesz, dlaczego falownik jest tak istotny dla prawidłowego działania domowej elektrowni słonecznej? Ten niewielki moduł przejmuje na siebie zadania związane z przekształceniem prądu DC (stały) na AC (zmienny), który jest niezbędny do bezpiecznego zasilania urządzeń domowych. Inwertery solarne w fotowoltaice pobierają energię bezpośrednio z ogniw umieszczonych na dachu, a następnie dokonują konwersji zgodnie z ustawieniami sieci przesyłowej.

Jakie cechy warto wziąć pod uwagę przy wyborze inwertera solarnego?

Masz trudności z wyborem odpowiedniej oferty spośród tak wielu dostępnych opcji? Fotowoltaika stanowi spore wyzwanie nawet dla doświadczonych użytkowników. Dlatego podpowiadamy, które inwertery solarne mają szansę sprawdzić się w Twojej sytuacji!

Najważniejszą właściwością, jaką w pierwszej kolejności należy rozważyć, jest moc instalacji fotowoltaicznej. Na podstawie parametrów układu ogniw PV dobierzesz wydajność samego falownika. Optymalnym rozkładem mocowym dla inwertera solarnego jest przedział od 80 do 120%

Jaki rodzaj inwertera fotowoltaicznego będzie najlepszy?

Falowniki są przystosowane do pracy z określonym typem układu PV. Dlatego zaraz po ustaleniu odpowiedniej mocy, musisz zdecydować się na jeden z trzech typów urządzeń:

  • on-grid,
  • off-grid,
  • inwerter

Zamierzasz korzystać z fotowoltaiki do magazynowania energii w akumulatorach? Zainwestuj w wersję hybrydową, która gwarantuje niezakłóconą pracę z akumulatorami i stabilny przesył nadwyżek do sieci. Jeśli jednak nie planujesz współpracy z baterią off-grid, podstawowy przetwornik sieciowy będzie dla Ciebie wystarczający.

Co musisz wiedzieć o sprawności inwertera?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że falownik ma bezpośredni wpływ na długoterminową opłacalność układu ogniw solarnych. Sprawność jest parametrem, który określa stosunek natężenia wyjściowego do nominalnego. Im większa wartość podana przez producenta, tym lepsza wydajność domowej lub firmowej fotowoltaiki. Najlepsze urządzenia oferują sprawność na poziomie 98%.

Zadbaj również o to, aby wybrany przez Ciebie falownik solarny dysponował modułem MPPT, czyli funkcją obliczania punktu mocy maksymalnej dla każdego pojedynczego panelu

Chcesz kupić urządzenie, które zapewni Ci wydajną konwersję i bezpieczeństwo w całym cyklu życia układu fotowoltaiki? Sprawdź inwertery solarne dostępne na stronie www.logicpower.pl. Sklep LogicPower specjalizuje się w dystrybucji modułów fotowoltaicznych od renomowanych producentów. Skontaktuj się z ekspertami i uzyskaj fachową poradę przy doborze komponentów do Twojej instalacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − osiem =