Czy można pozbyć się blizny po cesarskim cięciu? – pielęgnacja i usuwanie

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Współcześnie blisko połowa ciąż rozwiązywana jest poprzez cesarskie ciecie. Fałd nad blizną po cesarce czy też sama blizna nie musi jednak pozostawać z kobietą do końca życia. Dziś istnieje bowiem wiele sposobów, mogących skutecznie pozbyć się problemu, jakim jest blizna po cesarce. Na czym one polegają?

Blizna po cesarskim cięciu

Blizna poporodowa przyjmuje na ogół formę kreski, znajdującej się w dolnej części brzucha. Początkowo czerwona blizna po cesarce z czasem jaśnieje, choć jej zniknięcie jest niemożliwe. Wiele kobiet przyzwyczaja się do jej posiadania i przestaje ona zwracać ich uwagę. Często jednak blizna po cesarce staje się przyczyną wielu problemów, nie tylko natury fizycznej, ale również i psychicznej. Ropiejąca rana po cesarce czy rozejście blizny po cesarce zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Często jednak brzydka blizna po cesarce nie zagraża zdrowiu kobiety, choć jest źródłem kompleksów. Na szczęście usuwanie blizny po cesarce jest dzisiaj możliwe i to przy pomocy kliku sposobów.

rana po cesarskim cięciu

Jak pozbyć się blizny po cesarce?

Usuwanie blizn po cesarce wymaga nieco zaangażowania, choć efekty z pewnością wynagrodzą poniesione trudy i koszty. Jak pozbyć się blizny po cięciu? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych pomysłów na rozwiązanie tego nieestetycznego problemu. Należy jednak podkreślić, że każda blizna jest inna, a podejmowanie jakichkolwiek działań w tej kwestii zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak pozbyć się blizny po cesarce

Jak pozbyć się blizny po cesarce: zabiegi regenerujące

Zdjęcie szwów po cesarce to dopiero początek drogi, która musi przejść kobieta, by pozbyć się nieestetycznej kreski. Kiedy ból blizny po cesarce mija, można zastanowić się, jak rozwiązać uciążliwy problem. Jednym ze sposobów jest zabieg regenerujący skórę. To idealne rozwiązanie w przypadku, gdy na ciele kobiety została twarda blizna po cesarce. Podczas zabiegu wykorzystywane są mikroprądy oraz energia impulsów elektrycznych. W trakcie terapii w skórze pojawiają się mikrouszkodzenia. Te z kolei prowadzą do stanów zapalnych, które stymulują skórę do rozpoczęcia procesu odnowy. Zabiegowi towarzyszyć może lekkie pieczenie blizny po cesarce, choć dyskomfort nie jest duży.

Ile kosztuje usunięcie blizny po cesarskim cięciu

Jak pozbyć się blizny po cesarce: terapie laserowe

Blizna po cesarskim cięciu może być również zlikwidowana przy użyciu laserów. Zabieg laserowy również sprowadza się do powstania kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry w miejscu, gdzie pojawiła się brzydka blizna po cesarce. Te z kolei stymulują odbudowę tkanki oraz regenerację skóry. Uszkodzona tkanka zostaje zastąpiona nową, w pełni zdrową i estetyczną. Współcześnie dużym powodzeniem cieszy się laser Fraxel Dual, wykorzystujący podwójny laser światłowodowy, pozwalający skrócić czas oczekiwania na efekty. Z reguły są one widoczne już po 2 miesiącach regularnych zabiegów, wykonywanych co 2-3 tygodnie. Niestety, zmiana po porodzie usuwana w ten sposób wymaga nieco nakładów finansowych, gdyż koszt jednego zabiegu może wynosić nawet 4000 zł.

Blizna po cesarskim cięciu

Jak pozbyć się blizny po cesarce: leczenie farmakologiczne

Warto wiedzieć również, jak dbać o bliznę po cesarce, by problemy nie namnażały się. Pielęgnacja blizny po cesarce powinna rozpocząć się jak najszybciej, by była ona jak najmniejsza. Dlatego też należy zainwestować w różnego rodzaju preparaty apteczne, zawierające np. dwutlenek krzemu czy heparynę. Leki jak Cepan czy Bliznasil stanowią dobrą odpowiedź na wątpliwości co na blizny po cesarce. Warto również zastosować plastry, które zapobiegają przerostowi blizny oraz zmniejszają swędzenie blizny po cesarce i dolegliwości bólowe w tym miejscu.

Jak pozbyć się blizny po cesarce: Dermapen

Jeśli dokucza nam blizna po cesarce zgrubienie można również zlikwidować, używając urządzenia o nazwie Dermapen. Przypomina ono swoim wyglądem zwykły długopis, choć w miejscu wkładu znajdują się igiełki, nakłuwające skórę. W ten sposób w miejscu, gdzie występuje zgrubienie blizny po cesarce, tworzą się mikrouszkodzenia, stymulujące skórę do odbudowy. Cały zabieg trwa kilkanaście minut, choć efekty widać dopiero po całej serii spotkań.

Jak długo goi się rana po cesarskim cięciu?

Zdejmowanie szwów po cesarce to jedynie część procesu gojenia się rany, którą należy pilnie obserwować. Choć oczyszczanie po cesarce nie różni się znacząco od połogu, następującego po porodzie naturalnym, mogą pojawić się również symptomy, stanowiące sygnał do jak najszybszego kontaktu z lekarzem. To przede wszystkim gorączka po cesarce czy ropa z rany po cesarce. Niepokojący dla kobiety może być również brak czucia po cesarce, choć regeneracja nerwów czuciowych może trwać nawet kilka miesięcy. Zagojenie rany pooperacyjnej następuje na ogół również po kilku tygodniach. Uznaje się, że może to trwać nawet do pół roku, choć krwawienie po cesarce, nazywane w medycynie połogiem, kończy się już po 6-8 tygodniach.

blizna po cesarce

Tatuaż na bliźnie po cesarce

Tatuaż może stanowić dobry pomysł na to, jak maskować bliznę po cesarce. Nie można wykonać go jednak przez rok od czasu powstania blizny. Przez ten okres powinna się ona prawidłowo zagoić. Tatuaż na bliźnie po cesarce każdorazowo wymaga również konsultacji z dermatologiem. Choć to idealny pomysł na uwiecznienie wyjątkowej chwili i nadanie jej indywidualnej symboliki, należy zadbać również, by nie przyczynił się on do pogorszenia wyglądu blizny. Decydując się na tatuaż blizna po cesarce może zostać całkowicie zakryta. Warto jednak powstrzymać się przed takimi krokami, jeśli planujemy powrót do dawnej formy i wagi lub też gdy rozważamy kolejną ciążę. Grubość blizny po cesarce i jej wygląd może się zmieniać wraz ze spadkiem wagi, a rozciągająca się podczas ciąży skóra wpłynie również na estetykę wykonanej ozdoby.

Fałda nad blizna po cesarce – co robić?

Nawis nad blizną po cesarce jest skutkiem podziału mięśni, który ma miejsce podczas operacji. Na szczęście fałda nad blizną po cesarce może zostać zlikwidowana, choć nie obejdzie się bez pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Ile kosztuje usunięcie blizny po cesarskim cięciu?

Jeśli rozwiązanie ciąży nastąpiło przez cesarskie cięcie blizna może stanowić źródło kompleksów dla kobiety. Jej usunięcie jest jednak możliwe, choć wymaga to nieco pracy i kosztów. W zależności od wybranej metody, koszt zabiegu waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto wiedzieć jednak, że jedna ingerencja z reguły nie wystarcza, by poradzić sobie z problemem, a koszty będą rosły sukcesywnie wraz z kolejnymi zabiegami.

Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

W pierwszych dniach pielęgnacja rany odbywa się jeszcze w szpitalu i zajmują się tym położne. Jest ona wówczas przemywana płynem odkażającym oraz chroniona specjalnym opatrunkiem, który zdejmowany jest przy wypisie. Po wyjściu do domu można już moczyć ranę, choć w dalszym ciągu warto unikać kąpieli w wannie. Przed upływem 14 dni szwy są zdejmowane. Warto również wiedzieć czym smarować bliznę po cesarce. Można w tym przypadku postawić na żele silikonowe, które przydają się również podczas działań, takich jak rehabilitacja blizny po cesarce.

Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu

Jak wygląda prawidłowa blizna po cesarce?

Zagojona blizna po cesarskim cięciu przyjmuje formę cienkiej kreski, która jest lekko wypukła. Może być ona również zaczerwieniona, choć kolor ten z czasem blaknie. Zupełnie normalne jest, że miejsce to robi się twarde i ciemniejsze od pozostałej części skóry. Efektem przerwania nerwów jest również brak czucia, mrowienie i delikatne swędzenie. Proces gojenia przyśpieszyć może masaż blizny po cesarce lub też fizjoterapia blizny po cesarce, jeśli jest ona konieczna. Każde niepokojące symptomy warto skonsultować z lekarzem, by mieć pewność, że gojenie przebiega prawidłowo.

1 Reply to “Czy można pozbyć się blizny po cesarskim cięciu? – pielęgnacja i usuwanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × trzy =