Jak przywrócić sprawność ręki po złamaniu?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Złamana ręka potrzebuje czasu na to, by wrócić do pełnej sprawności. W zależności od rodzaju uszczerbku i tego, która kość została uszkodzona, by móc swobodnie nią ruszać, konieczne może być podjęcie odpowiednich kroków. Jak przywrócić sprawność swojej ręki po złamaniu? Tłumaczymy!

Rehabilitacja po złamaniu ręki — od czego zależy jej przebieg?

Złamanie ręki to jedno z gorszych, lecz częściej spotykanych uszczerbków. Jest to w końcu jedna z czterech kończyn, której sprawność ma bardzo duży wpływ na komfort życia codziennego. Czas trwania oraz trudność rehabilitacji jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ ma to, jaka kość uległa złamaniu.

Na szczęście w dzisiejszych czasach powrót do zdrowia nie jest ogromnym wyzwaniem. Medycyna jest na tyle rozwinięta, że stosując się do zaleceń lekarzy, kość powinna zrosnąć się w sposób prawidłowy, a sama sprawność wróci w miarę szybko. Trzeba jednak pamiętać, że powrót do siły po złamaniu opiera się nie tylko na zrośnięciu się kości. Konieczne może być także odbudowanie masy mięśniowej, czy też zadbanie o stan stawów i ścięgien.

Co zrobić, by przywrócić sprawność ręki po złamaniu?

Aby jak najszybciej i bezproblemowo wrócić do zdrowia po złamaniu ręki najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty. Kimś takim jest dobry fizjoterapeuta. Z jego pomocą rehabilitacja przebiegnie dużo sprawniej. Dobierze on odpowiednie ćwiczenia, które jak najszybciej przywrócą sprawność uszkodzonej kończyny.

Na przykład po złamaniu nadgarstka trzeba zacząć powoli obciążać uszkodzony fragment ręki. Wtedy wykonuje się powolne ruchy nadgarstkiem, czy też zaciska się pięść. Gimnastyka dłoni pozwoli odbudować masę mięśniową, pobliskie stawy oraz ścięgna i przywrócić pełną ruchomość. Inaczej sytuacja wygląda, gdy złamaniu ulegnie kość przedramienia, łokciowa lub promieniowa.

Niezależnie od rodzaju złamania jedno jest pewne. Ćwiczenia należy dobierać w konsultacji ze swoim fizjoterapeutą. On dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu będzie w stanie wybrać najskuteczniejsze ćwiczenia, które pozwolą na najszybszy i bezpieczny powrót do pełnej sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × cztery =