Najpiękniejsze odmiany hibiskusów w Polsce

Hibiskusy, nazywane również ketmiami pojawiają się w wielu ogrodach. Te chętnie wybierane krzewy ozdobne zachwycają dużymi kwiatami w kształcie dzwonków. Rodzaj obejmuje ponad 200 gatunków roślin, które można spotkać na wielu kontynentach. Jakie odmiany warto posadzić na działce w Polsce?

Odmiany hibiskusa popularne w polskich ogrodach

Osoby zainteresowane hodowlą ketmii odnajdą szeroki wybór krzewów o różnym wyglądzie. Rośliny te cenione są przede wszystkim za swoje wyjątkowe kwiaty, które osiągają średnicę kilkudziesięciu centymetrów. Różnią się one ilością i kształtem płatków oraz ubarwieniem. Warto pamiętać, że hibiskusy kwitną od lipca do października. Mimo tego, że pojedyncze kwiaty nie utrzymują się długo, krzewy zachwycają w tym czasie wyglądem ze względu na ich dużą ilość.

Za jeden z gatunków najchętniej umieszczanych na polskich działkach można uznać hibiskusa syryjskiego (Hibiscus syriacus). Jego krzewy dorastają do 3 metrów wysokości, a kwiaty osiągają średnicę 6 cm. Poszczególne odmiany ketmii syryjskiej zachwycają w okresie kwitnienia innymi kolorami. Szczególną popularnością cieszy się hibiskus „Red Heart” o jasnoróżowych płatkach z wyraźną, intensywnie bordową nasadą. Na jakie jeszcze ketmie warto zwrócić uwagę?

Kwiaty hibiskusa o wyjątkowym ubarwieniu

Wśród miłośników ketmii syryjskich można też odnaleźć osoby chętnie sięgające po krzewy odmiany „Woodbridge”. Wygląd dzwonków nieco różni się w tym przypadku od pozostałych hibiskusów. Średnica intensywnie różowych kwiatków może osiągać aż 10 cm. Chcąc wprowadzić do swojego ogrodu nieco chłodniejsze barwy można też zdecydować się na odmianę o nazwie „Marina”. Krzew ten upiększy działkę odcieniami fioletu, błękitu i purpury.

Drugim gatunkiem, który doskonale radzi sobie w polskim klimacie jest ketmia bylinowa, nazywana też bagienną. Krzewy tej ketmii są zwykle niższe niż w przypadku hibiskusa syryjskiego. Kwiaty mogą jednak osiągać nawet kilkukrotnie większą średnicę. Również decydując się na rośliny z tej kategorii warto zwrócić uwagę na mnogość dostępnych barw. Jakie są najciekawsze odmiany?

Popularnością cieszy się tutaj odmiana „Jean Red”, której dzwonki dorastają do 18 cm średnicy. Wszystkie kwiaty posiadają barwę intensywnej czerwieni. Poszukując krzewów o jeszcze większych kwiatach warto wziąć pod uwagę hibiskus bylinowy „Summer Storm”. Powierzchnia płatków o malinowej nasadzie jest jasnoróżowe. Dzwonki dorastają w tym przypadku nawet do 30 cm.

Hodowla hibiskusa – o czym pamiętać?

Krzewy z tego rodzaju to wspaniała ozdoba każdego ogrodu, a kwiaty wielu odmian mają też prozdrowotne właściwości. Planując wprowadzić nową roślinę na swój teren należy przede wszystkim zwrócić uwagę na nasłonecznienie danego stanowiska. Sklep z krzewami ozdobnymi z pewnością udostępni klientom porady i wskazówki dotyczące uprawy konkretnych odmian. Pamiętając o właściwym podlewaniu i nawożeniu można mieć pewność, że kwitnące rośliny będą cieszyły ogrodników przez całe lato.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − jeden =