Antyrelfeks jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem podczas zakupów szkieł do okularów. Wielu użytkowników chciałoby jednak wiedzieć, jak czyścić okulary z antyrefleksem. Nieprawidłowe czyszczenie okularów z antyrefleksem może bowiem doprowadzić do porysowania szkieł, co z kolei przekłada się na jakość użytkowania i jego komfort. Jak czyścić takie szkła i jak uniknąć uciążliwych rys na antyrefleksie? Przeczytaj nasze porady, zanim rozpoczniesz czyszczenie.
Co to jest antyrefleks w okularach?
Antyrefleks to dodatkowa powłoka w szkłach okularów. Ma on za zadanie przede wszystkim minimalizowanie zjawiska odbijania światła przez soczewkę. Dzięki takim rozwiązaniom, do naszego oka trafia zdecydowanie więcej światła, niż ma to miejsce w przypadku standardowych szkieł. Świetnie sprawdzają się np. okulary do czytania z antyrefleksem, gdyż nie rozprasza nas wówczas żaden refleks świetlny, pochodzący z otoczenia. Z tego względu idealne są również okulary dla kierowców z antyrefleksem czy okulary z antyrefleksem do komputera. Antyrefleks jednak stał się na tyle popularny, że na rynku dostępna jest spora ilość takich produktów, jak np. okulary zerówki z antyrefleksem czy okulary przeciwsłoneczne z antyrefleksem. To nietuzinkowe rozwiązanie, chroniące nasze oczy i zapewniające im znacznie większy dostęp do światła.
Czyszczenie powłoki antyrefleksowej w okularach
Czyszczenie okularów, niezależnie od zastosowanej powłoki, powinno być zawsze niezwykle delikatne i precyzyjne. Aby zachować kolory antyrefleksu w okularach oraz jakość szkieł, warto postawić na profesjonalne produkty. Będą to chemiczne roztwory do czyszczenia oraz ściereczki dedykowane delikatnym szkłom. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku mikrofibra.
Jak czyścić okulary z antyrefleksem krok po kroku
Czyszczenie okularów z powłoką antyrefleksyjną nie odbiega znacząco od tego, które przeprowadzane jest na zwykłych szkłach. Okulary z antyrefleksem również wymagają szczególnej ostrożności i określonych przyrządów. Dla ułatwiania jednak podpowiadamy, jak czyścić okulary z antyrefleksem w kilku prostych krokach.
Jak czyścić okulary krok 1 – Przygotowanie do pracy
Prawidłowe czyszczenie okularów wymaga pewnego przygotowania. Czynności te nie zajmują zbyt wiele czasu, a w znaczący sposób determinują one jakość pracy i jej ostateczny efekt. Zanim więc zaczniesz czyszczenie okularów z antyrefleksem, dokładnie umyj ręce. Brudne dłonie mogą wpłynąć na ostateczny efekt oraz znacznie utrudniać osiągnięcie zamierzonego celu.
Jak czyścić okulary krok 2 – Zgromadzenie niezbędnych materiałów
Okulary antyrelfeks czyści się z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Nie mogą być one zupełnie przypadkowe, gdyż wówczas bardzo łatwo o ich porysowanie, a uszkodzony antyrefleks w okularach nie wygląda estetycznie i pogarsza jakość widzenia. Właściwym rozwiązaniem jest więc przygotowanie odpowiedniej ściereczki, którą będziesz używać wyłącznie do czyszczenia szkieł. Ważne, by była ona bardzo miękka, gdyż antyrefleks w okularach wymaga szczególnej delikatności. Najlepsza ściereczka do okularów z antyrefleksem wykonana będzie z mikrofibry. W sklepach medycznych oraz salonach optycznych zakupić można również specjalne ściereczki, które dedykowane są tego rodzaju szkłom. Tutaj również zaopatrzysz się w płyn do czyszczenia okularów z antyrefleksem. To wyjątkowo delikatne roztwory, dzięki którym powłoka antyrefleksowa nie będzie narażona na powstawanie brzydkich zacieków i smug.
Jak czyścić okulary krok 3 – Umycie szkieł
Przed właściwym czyszczeniem, powłoka antyrefleksyjna w okularach powinna być umyta pod bieżącą wodą. Należy jednak uważać, by miała ona odpowiednią temperaturę. Zbyt gorąca woda może przynieść niepożądane efekty, jak uszkodzona powłoka antyrefleksyjna okulary zaś będą nadawały się do wymiany. Postaw więc na letnią wodę, która świetnie usunie zabrudzenia, ale nie uszkodzi delikatnej powłoki.
Jak czyścić okulary krok 4 – Rozprowadzenie detergentu
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniego detergentu, dedykowanego do produktu, jakim są okulary antyrefleksy. W salonach i sklepach optycznych dostępny jest cały szereg różnych wyrobów, które ułatwią czyszczenie, stanowiąc jednocześnie doskonałą ochronę przed uszkodzeniem delikatnej powłoki. Jeśli płyn się skończy lub też gdy jesteś zwolennikiem najprostszych, domowych rozwiązań, sięgnij po dobre mydło lub płyn do mycia naczyń, które również mogą wyczyścić antyrelfeksy w okularach. Naniesienie detergentu na szkła musi odbywać się przy zachowaniu szczególnej precyzji i delikatności. Płyn rozprowadza się opuszkami palców. Dlatego tak ważne jest, by były one czyste. Pamiętaj również, aby nanieść go na obie strony szkła, a także na ramkę okularów, która zbiera brud, kurz, pot i pozostałości kosmetyków. Tak przygotowane do mycia antyrefleksy okulary warto pozostawić jeszcze na kilka minut, by zabrudzenia mogły nasiąknąć detergentem. Po upływie tego czasu, można już spłukać środek chemiczny pod letnią bieżącą wodą.
Jak czyścić okulary krok 5 – Wytarcie okularów
Wycieranie okularów jest równie ważne, jak ich czyszczenie. Dzięki temu antyrefleksy będą pozbawione smug. Jak już zostało wspomniane, do wycierania okularów najlepiej zastosować ściereczkę z mikrofibry. Jest ona wyjątkowo miękka, więc z pewnością nie zostanie uszkodzona powłoka antyrefleksyjna okulary natomiast będą idealnie czyste i estetyczne. Pamiętaj jednak, by szkła również wycierać powoli i delikatnie. Zbyt duży nacisk może uszkodzić delikatne elementy. Antyrefleksyjne okulary wyciera się do momentu, aż usunięte zostaną z nich wszystkie zacieki. Warto jednak poczekać z ich założeniem, aż będą w pełni suche.
Jak sprawdzić czy okulary mają antyrefleks?
Sposób na to, jak sprawdzić czy okulary mają antyrefleks jest bardzo prosty. Wystarczy jedynie przyjrzeć się szkłom, by uzyskać odpowiedź na to pytanie. Antyrefleks, w przeciwieństwie do zwykłych szkieł, nie odbija światła. Dlatego też okulary bez powłoki antyrefleksyjnej będą przypominały lustra, odbijając światło na swojej powierzchni.
Czego unikamy podczas czyszczenia okularów?
Przede wszystkim należy unikać ściereczek, które mogą niszczyć i rysować delikatny antyrefleks okulary nie mogą być więc czyszczone ręcznikami papierowymi i chusteczkami, które nie tylko potrafią uszkodzić delikatną powłokę, ale również pozostawić na niej utrudniające widzenie elementy. Podobnie może się stać, gdy okulary zostaną wyczyszczone rękawem swetra lub ręką, zwłaszcza, gdy nie jest ona czysta. Unikaj również chusteczek nawilżanych, które w tym względzie przyniosą zdecydowanie więcej szkody, niż oczekiwanego pożytku.
Czego używać do czyszczenia zabrudzeń z antyrefleksu?
Okulary z refleksem powinny być czyszczone przy pomocy dedykowanych im płynów i materiałów. Można je zakupić w sklepach i salonach optycznych by mieć pewność, że wybrany produkt będzie cechował się dobrą jakością.
Czy można naprawić uszkodzoną powłokę antyrefleksyjną?
Uszkodzonej powłoki antyrefleksyjnej nie można naprawić. Istnieją co prawda sposoby na chwilową poprawę stanu i wyglądu szkieł, ale w dalszym ciągu powstałe defekty będą widoczne. Dlatego też uszkodzone soczewki należy wymienić na nowe.
Gdzie kupić okulary zerówki z antyrefleksem?
Najlepszym pomysłem na to, gdzie kupić okulary zerówki z antyrefleksem, są odwiedziny w dobrych salonach optycznych. Można również skorzystać z oferty optyków internetowych, choć – jak wiadomo – oglądany w sieci produkt może nieco różnić się od tego, który otrzymamy w rzeczywistości.
Świetnie wyjaśnione.