Specjalistyczny sprzęt do odpluskwiania — jaki?

Pluskwy to niewielkie owady, które niestety zaczynają wracać do europejskich miast, co również dotyczy Polski. Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że udało się je wytępić, lecz udało im się uodpornić na niektóre związki chemiczne. Z tego powodu coraz częściej pojawiają się też w polskich domach. Pozbycie się ich to naprawdę trudne zadanie i wymaga specjalistycznego sprzętu. O jakim mowa? Odpowiadamy.

Czym dokładnie są pluskwy?

Pluskwy to bardzo niewielkie owady należące do rodziny pluskwowatych. Najpopularniejszy w Europie gatunek to pluskwa domowa, czyli cimex lectularius. Każdy owad ma około 4 do 6 milimetrów długości, więc zauważenie go gołym okiem nie jest wcale takie proste. W domach gatunek ten najchętniej gnieździ się w trudno dostępnych miejscach, na przykład w materacach, tapicerowanych meblach, czy też pod tapetami.

Pod osłoną nocy pluskwy wychodzą na żer i żywią się krwią ssaków. Może to być krew ludzka, czy też należąca do zwierząt domowych. Do tego służy im ssawka, czyli mający kształt igły aparat gębowy. Pozostałością po ugryzieniu pluskwy są zaczerwienienia, następnie skutkujące swędzeniem.

Jakiego sprzętu używa się do odpluskwiania?

Pluskwy to owady, których naprawdę trudno się pozbyć, szczególnie domowymi sposobami. Istnieje kilka metod. Pluskwy na przykład wymraża się za pomocą suchego lodu, którego temperatura wynosi -78 stopni Celsjusza. Niektórzy używają też urządzenia, jakim jest zamgławiacz ULV. Sprzęt ten wytwarza zimną mgłę o bardzo malutkich kroplach, w której skład wchodzi preparat przeciw pluskwom. Dzięki niewielkim kroplom może on wniknąć w najmniejsze zakamarki i zwalczyć kryjące się tam owady.

Dezynsekcja wymaga jednak nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale też dobrego przygotowania. Jeśli pluskwy zalęgły się w Twoim mieszkaniu, to nie zapomnij o jego dokładnym odkurzeniu, a także uprzątnięciu przed rozpoczęciem procesu. Regularne odkurzanie jest też konieczne po dezynsekcji, gdyż w różnych miejscach kryć mogą się padłe pluskwy, których trzeba się pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 12 =