Czy wszystkie ubezpieczenia samochodów są takie same?

Ubezpieczenie samochodu może przybierać różne formy. To nie tylko obowiązkowa polisa OC, ale również i Autocasco czy Assistance. Czym różnią się one od siebie i na które z nich warto się zdecydować?

Ubezpieczenie OC – odpowiedzialność cywilna za wypadki na drodze

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi regularnie opłacać każdy właściciel pojazdu. Nic dziwnego, że na współczesnym rynku liczba ofert jest naprawdę spora, a wybór najlepszej z nich może przysporzyć wiele trudności. Odpowiedzią na potrzeby tych, którzy nie chcą przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, jest z pewnością kalkulator OC/AC, umożliwiający szybkie i sprawne porównanie ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Niezależnie od podjętej decyzji, ubezpieczenie będzie chronić kierującego przed koniecznością posinienia kosztów za spowodowany przez niego wypadek, kolizję, a nawet tzw. szkodę parkingową. To również swoista ochrona innych uczestników ruchu, którzy – nie ze swojej winy – uczestniczyli w danym zdarzeniu. Brak ubezpieczenia OC wiąże się z kolei ze sporymi karami finansowymi, które mogą stać się sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Ubezpieczenie AC – nieobowiązkowa forma wsparcia

Pod nazwą AC kryje się ubezpieczenie Autocasco. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC nie jest ono obowiązkowe, choć na taką formę wsparcia decyduje się coraz więcej właścicieli samochodów. Dotyczy to zarówno posiadaczy nowych aut, które dopiero wyjechały z salonu, jak i tych, którzy dużo podróżują lub parkują w niewidocznych, zacienionych miejscach czy też na niestrzeżonych parkingach. Wysokość ubezpieczenia AC regulowana jest przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Kolejny już raz przydaje się więc kalkulator OC/AC, dzięki któremu można porównać różne oferty, wybierając z nich najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Samo ubezpieczenie AC chroni właściciela pojazdu przed jego kradzieżą czy uszkodzeniem – zarówno w trakcie wypadku czy kolizji, jak i na skutek działania sił natury. W każdym przypadku to właśnie ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy, a z ubezpieczonego zostaje zdjęty obowiązek kosztownej inwestycji. Aby jednak czuć się pewnie na drodze, warto dokładnie przeanalizować podpisywaną umowę, by nic nie umknęło naszej uwadze, stając się źródłem zaskoczenia w kryzysowej sytuacji.

Ubezpieczenie Assistacne – pomoc w kryzysie

Ubezpieczenie Assistance to zupełnie inna forma wsparcia kierowców, która dotyczy nieprzewidzianych sytuacji na drodze. To nie tylko kolizje i wypadki, ale również awarie, uniemożliwiające dalszą jazdę. Sam kierowca nie otrzymuje tutaj jednak żadnego odszkodowania finansowego. Może on jedna liczyć na wiele innych form pomocy. Należy do nich przede wszystkim holowanie pojazdu z miejsca zdarzenia do warsztatu mechanicznego. Wiele firm oferuje swoim klientom również auto zastępcze na czas naprawy pojazdu, a czasem nawet pomoc w znalezieniu miejsca noclegowego, jeśli dana sytuacja będzie miała miejsce z dala od domu. Na takie wsparcie warto zdecydować się przed dłuższą podróżą, choć wiele osób wykupuje je również ,chcąc zabezpieczyć się przed koniecznością poszukiwania pomocy i podejmowania kluczowych decyzji w stresującym momencie, gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − dziewięć =