Wysokość raty kredytu gotówkowego to niezwykle istotny aspekt, determinujący z reguły wybór konkretnej oferty. Nic dziwnego, ponieważ będzie ona stanowić obciążenie dla domowego budżetu na ogół przez okres wielu kolejnych miesięcy. Jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Raty kredytu gotówkowego – od czego zależy ich wysokość?
Wysokość raty kredytu hipotecznego uzależniona jest od kilku istotnych czynników, które warto poznać, jeszcze zanim złożymy swój podpis na stosownej umowie w banku. Na taką ratę będzie składać się:
- część kapitałowa – czyli pożyczona z banku kwota,
- część odsetkowa – czyli koszty, wynikające z zaciągnięcia długu.
Wysokość odsetek uzależniona będzie z kolei od tzw. stopy procentowej, która jest wartością zmienną i zależy np. od aktualnej inflacji. Ostateczna wysokość kredytu będzie uwarunkowana również okresem, na który podpisane zostało zobowiązanie. Jak nietrudno się domyślić, szybciej spłacane kredyty będą posiadały wyższe raty miesięczne, niż te, które obejmują znacznie dłuższy okres spłaty. Dodatkowe koszty może generować również ubezpieczenie kredytu. Nie jest ono obowiązkowe, ale decyduje się na niego coraz więcej kredytobiorców, którzy w przypadku ciężkiej choroby czy utraty pracy mogą liczyć na znaczne obniżenie kosztów comiesięcznych składek.
Jak samodzielnie obliczyć ratę kredytu gotówkowego?
Na ogół kwota kredytu dzielona jest na równie raty. Nie oznacza to jednak, że ich wysokość będzie taka sama przez cały okres spłacania zobowiązania do banku. Będzie się ona bowiem zmieniała w zależności od stóp procentowych, w przeciwieństwie do wysokości rat w przypadku oprocentowania stałego. Alternatywnym rozwiązaniem będą z kolei raty malejące, gdzie część kapitałowa plasuje się na tym samym poziomie, zaś zmienna będzie wysokość płaconych odsetek.
W tym kontekście mogłoby się wydawać, że obliczenie rat kredytu gotówkowego jest niezwykle trudne. Na pomoc kredytobiorcom przychodzą jednak nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest kalkulator kredytu hipotecznego – niezwykle proste w obsłudze narzędzie, umożliwiające wyliczenie rat i kosztów, związanych z zaciągniętym kredytem. Korzystając z niego, wystarczy wskazać takie dane, jak:
- kwota kredytu,
- okres jego spłaty,
- wysokość oprocentowania w skali roku.
Dzięki tym prostym krokom można dowiedzieć się, ile będzie wynosiło miesięczne obciążenie, związane z zaciągniętym w banku długiem.
Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego?
Kalkulator kredytu hipotecznego ma postać prostego formularza, a więc skorzystanie z niego nie powinno przysporzyć nikomu większych problemów. Wśród atutów takiego rozwiązania wymienia się przede wszystkim możliwość poznania kosztów kredytu oraz wysokości rat, które uzależnione będą od jego oprocentowania. Dzięki kalkulatorowi kredytowemu możliwa jest również samodzielna analiza własnych możliwości finansowych, a w konsekwencji wybór najlepszego dla siebie rozwiązania.