Opieka nad seniorem w domu: czy to dobre rozwiązanie?

Być może masz starszych rodziców lub dziadków, o których troszczysz się na co dzień. Dotąd wszystko szło dobrze, ale w ostatnim czasie ich stan zdrowia się pogorszył. Chciałbyś im pomóc samodzielnie, ale niestety nie masz doświadczenia i wprawy w opiece nad przewlekle chorym seniorem. Na dodatek pozostaje jeszcze konieczność pracy i rodzina na utrzymaniu. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być zatrudnienie wykwalifikowanej opiekunki osoby starszej. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury artykułu.

Trudne życie chorego seniora

Organizm osób starszych, z racji wieku, ulega stopniowemu osłabieniu. Częściej więc zdarzają im się upadki i urazy, które mogą być groźne dla zdrowia. Gdy senior pozostaje sam w domu, trudno mu więc o siebie zadbać. Nawet proste codzienne czynności mogą stanowić dla niego nie lada trudność. Dodatkowo zmaga się z osamotnieniem i niskim poczuciem własnej wartości. Może zapominać o przyjmowaniu leków, co z kolei prowadzi do zaostrzenia objawów chorób przewlekłych.

Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na umieszczenie seniora w domu spokojnej starości. Często jednak nasi bliscy nie chcą opuszczać własnego mieszkania, gdzie czują się komfortowo i bezpiecznie. Dobrą alternatywą jest więc zatrudnienie opiekunki do osoby starszej, która będzie odwiedzać seniora albo z nim zamieszka. Dzięki temu rodzic lub dziadek będzie mógł pozostać tam, gdzie jest mu najlepiej.

Korzyści z zatrudnienia opiekunki osoby starszej

Niewątpliwą zaletą opieki nad seniorem w domu jest fakt, że nasz bliski wciąż przebywa w znanym sobie otoczeniu. Nie bez przyczyny mówi się, że „starych drzew się nie przesadza”. Jeśli osoba starsza ma możliwość pozostania w znanym otoczeniu, znacznie poprawia się jej kondycja psychiczna i fizyczna. Nadal może siadać w ulubionym fotelu, słuchać ukochanych płyt z młodości na wysłużonym odtwarzaczu, a jeśli wyjrzy przez okno, zobaczy znanych sobie sąsiadów. Na pierwszy rzut oka to drobiazgi, ale właśnie one wpływają na polepszenie jakości życia seniora. Łagodzą poczucie samotności, poprawiają samopoczucie i zmniejszają stres. Senior czuje się potrzebny, doceniany i kochany.

Na uwagę zasługuje też fakt, że osoby starsze szybciej wracają do zdrowia właśnie w domu. Cierpią na mniej powikłań, niż w przypadku pobytu w szpitalu lub ośrodku opieki. Dlatego zatrudnienie osoby do opieki domowej jest tutaj najlepszym możliwym rozwiązaniem. Doświadczona opiekunka osoby starszej zapewni jej profesjonalne wsparcie i będzie przypominać o regularnym braniu leków. Pomoże też w rehabilitacji lub terapii, jeśli jest konieczna. A dodatkowo będzie spędzać z naszym bliskim czas, pielęgnować jego pasje i aktywizować fizycznie oraz umysłowo.

Profesjonalna opieka nad osobami starszymi w domu

Decyzja o zatrudnieniu opiekunki dla bliskiego seniora nie należy do najłatwiejszych. Jednak w pewnych sytuacjach jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji, jak chociażby Veritas Polska. Firma ta pomaga w doborze opiekunki do potrzeb i oczekiwań – seniora oraz Twoich. Zatrudniona osoba poświęci rodzicowi lub dziadkowi cały swój czas i uwagę, a on będzie mógł pozostać w znajomym otoczeniu. Twój bliski poczuje się bezpieczny, spokojny i szczęśliwy, a Ty zaoszczędzisz czas i pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na wizyty w domu opieki lub szpitalu. Zapewnij więc swojemu rodzicowi albo dziadkowi profesjonalną pomoc, a przy tym spokojną, wolną od stresu starość.

Dodatkowe informacji w tym temacie znajdziesz na portalu: https://veritas-polska.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 2 =