Czy makler papierów wartościowych to dochodowy zawód?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Praca na giełdzie papierów wartościowych należy do najbardziej opłacalnych, ale jednocześnie odpowiedzialnych. Choć aby zostać maklerem nie trzeba kończyć studiów wyższych w tym kierunku, należy zdać egzamin uprawniający do wykonywania zawodu. Ile może zarobić makler giełdowy i na czym dokładnie polega jego zajęcie?

Makler giełdowy – profil zawodowy

Głównym zadaniem maklera jest pośrednictwo w realizacji transakcji zawieranych między różnymi inwestorami prywatnymi, ale także instytucjonalnymi. W praktyce makler przyjmuje zlecenia od swoich klientów, a następnie przechodzi do ich realizacji.  Pełni także rolę doradcy – na podstawie merytorycznej analizy może wskazać klientowi, które inwestycje są warte uwagi. Aby podjąć się tego zawodu, należy zdać specjalny egzamin, który sprawdza specjalistyczną wiedzę w zakresie działalności na giełdzie.

Jakie wymagania należy spełnić?

Egzamin na licencję maklerską to nie wszystko. Aby rozpocząć działalność w tym zawodzie, należy:

  • posiadać przynajmniej wykształcenie średnie (jeśli masz wyższe wykształcenie kierunkowe masz tym samym większe szanse powodzenia),
  • posiadać zaświadczenie o niekaralności,
  • znać przynajmniej jeden język obcy.

Instytucją odpowiedzialną za przeprowadzanie egzaminów maklerskich jest Komisja Nadzoru Finansowego.

Gdzie możesz znaleźć pracę jako makler?

Nie tylko giełda jest przestrzenią, w której możesz spełniać się jako makler. Pracę znajdziesz również w takich instytucjach, jak:

  • bank inwestycyjny,
  • biuro maklerskie,
  • towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ile można zarobić jako makler?

Po uzyskaniu licencji maklerskiej możesz liczyć na naprawę pokaźne zarobki – w końcu mocno zapracowałeś na odpowiednio wysoką kwotę. Średnia wynagrodzeń maklerów giełdowych wynosi -8500 zł brutto. Ostateczna wysokość zależy oczywiście m.in. od miejsca zatrudnienia, jego formy, a także doświadczenia w zawodzie.

https://www.pcdm.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 8 =