W poszukiwaniu najlepszych wędlin – jak wybrać produkty najwyższej jakości?

Wędliny to dobre źródło białka i innych składników odżywczych. Są także smaczne i łatwo dostępne. Stanowią składnik codziennej diety wielu osób. Jeśli chcemy kupić wędliny dobrej jakości, przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Jakość składników – lepsze wędliny powinny być wykonane z mięsa wysokiej jakości bez dodatku sztucznych konserwantów i barwników.
 • Metoda produkcji – warto wybierać wędliny tradycyjnie wędzone, bez użycia sztucznych sposobów produkcji.
 • Producent – warto wybierać wędliny od renomowanych producentów, którzy mają dobre opinie i oferują gwarancję jakości swoich produktów.

Warto pamiętać, że dobrej jakości wędliny zwykle kosztują więcej, ale warto zainwestować w smaczne produkty. Szeroki wybór można znaleźć na stronie: https://www.kaufland.pl/oferta/aktualny-tydzien/przeglad.category=01_Mi%c4%99so__Dr%c3%b3b__W%c4%99dliny.html.

Gatunki wędlin – różnice w produkcji i smaku

Istnieje wiele gatunków wędlin, a ich nazwy zwykle zależą od sposobu produkcji, składników lub kraju pochodzenia. Niektóre z łatwo dostępnych gatunków wędlin to:

 • kiełbasawędzony wyrób, który może być wykonany z różnych rodzajów mięsa i dodatków;
 • szynka – wędzony i gotowany wyrób garmażeryjny z tuszy wieprzowej lub wołowej;
 • boczek – pokrojone lub wędzone plastry półtuszy wieprzowej;
 • kabanosy – smukłe, wędzone kiełbaski wieprzowe, zwykle mocno doprawione;
 • karkówka – pozyskuje się ją z tylnej części karku wieprzowego lub wołowego;
 • biała kiełbasa – kiełbasa surowa lub parzona, specyficznym jasnym kolorze, z mięsa wieprzowego. Zwykle gotowana przed spożyciem
 • chorizo – pikantna wędzona kiełbasa hiszpańska wykonana z mięsa wieprzowego i przypraw;
 • salami – rodzaj trwałej kiełbasy suchej i wędzonej, długo dojrzewającej, wyróżniającej się skórką z białym nalotem pleśni

Asortyment wędlin jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Jak wykorzystać wędliny w kuchni?

Wędliny świetnie sprawdzają się jako składnik kanapek i przekąsek. Możemy je dodać niemal do wszystkich dań. Dodatek mięsa sprawi, że potrawy staną się bardziej pożywne i bogate w białko. Wędliny nadają potrawom charakterystyczny wędzarniczy aromat. Niektóre wyroby takie jak karczek czy kiełbasa, świetnie nadają się do grillowania.

Przechowywanie wędlin zależy od ich rodzaju – świeże należy przechowywać w lodówce w temperaturze około 4 stopni Celsjusza i spożyć w ciągu kilku dni. Niektóre wyroby wystarczy trzymać w chłodnym i suchym miejscu, i przełożyć do lodówki dopiero po otwarciu. Warto zwrócić uwagę na daty ważności i przechowywać wędliny w oryginalnych opakowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =