Awaria na drodze — co należy zrobić?

Nagła awaria na trasie to koszmar każdego kierowcy. Niestety często przybiera realny wymiar, a do tego zdarza się w najgorszym możliwym momencie. Co zrobić gdy auto, którym się poruszamy, ulegnie nagłej awarii, przez którą dalsza jazda nie będzie możliwa? Kiedy konieczny może okazać się serwis silników? Podpowiadamy.

Spokój kluczem do sukcesu

Najlepsza rzecz, jaką można zrobić w takim przypadku, to zachowanie spokoju. Doskonale wiemy, że jakakolwiek awaria to sytuacja dość stresująca. Niepotrzebne zamartwianie się nie jest jednak w stanie w żaden sposób pomóc. Zamiast tego przy unieruchomionym aucie ważne jest zachowanie chłodnej głowy, co pomoże w znalezieniu najlepszego rozwiązania.

Pierwsze kroki w razie wystąpienia awarii na drodze

Na samym początku warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Najprostszy krok to zjechanie na pobocze lub na parking jeśli to tylko możliwe. W razie zaparkowania na poboczu nie można zapomnieć o ustawieniu trójkąta ostrzegawczego – koniecznie w odpowiednim odstępie od samochodu.

Wtedy można przejść do zadbania o przywrócenie auta do odpowiedniego stanu. Jeśli dalsza jazda nie jest możliwa, jedyne rozwiązanie to zamówienie lawety. Gdy awaria dotyczy jednostki napędowej, powinna ona przewieźć auto do miejsca, w którym znajduje się najbliższy serwis silników. Tam samochód zostanie poddany naprawie.

Jak zabezpieczyć się przed awarią na drodze?

Oczywiście nie da się kompletnie ograniczyć ryzyka wystąpienia awarii na drodze. Można je jednak ograniczyć lub zadbać o zmniejszenie negatywnych skutków. Przede wszystkim warto po prostu dbać o swoje auto. Rzeczy takie jak regularne wymiany oleju, filtrów i komponentów, które tego wymagają, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko niespodziewanych awarii.

Przydatne będzie też dobre ubezpieczenie assistance. Dzięki niemu w razie takich incydentów można liczyć na szybką pomoc. W cenie nierzadko są rzeczy takie jak darmowa laweta do najbliższego warsztatu, czy nawet dostęp do auta zastępczego. Gdy często się podróżuje, warto wykupić polisę, która obejmuje też koszt hotelu w mieście, gdzie samochód jest naprawiany.

Zapraszamy: Serwis silników Cummins.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + szesnaście =