Woda jest źródłem życia i odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu każdego psa. Nawodnienie jest niezwykle istotne i ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie, samopoczucie oraz jakość życia.
Podstawowa rola wody w organiźmie psa
Podobnie, jak dla człowieka, woda jest niezbędna do wielu procesów życiowych naszego czworonoga. Najważniejsze z nich to m.in.:
- Regulacja temperatury ciała – Woda, będąc składnikiem wszystkich płynów ustrojowych pełni funkcję termoregulacyjną, pomaga utrzymać właściwą temperaturę, dzięki temu że rozprowadza ciepło po całym organiźmie psa. W upalne dni chroni zwierzę przed przegrzaniem, bo poprzez zianie pies oddaje nadmiar ciepła. Podczas aktywności fizycznej i w warunkach gorącego klimatu, psy mogą się przegrzewać, a woda pomaga mu w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała poprzez procesy termoregulacji.
- Transport substancji odżywczych – woda, jako składnik krwi pełni rolę nośnika, który umożliwia transport składników odżywczych i tlenu do komórek oraz usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.
- Funkcja trawienna – woda jest niezbędna do procesów trawienia i rozkładu pokarmu, co umożliwia wchłanianie składników odżywczych z przewodu pokarmowego (reguluje pracę enzymów trawiennych).
- Eliminacja toksyn – odpowiednie nawodnienie pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu przez procesy moczopędne.
- Zachowanie prawidłowego poziomu energii – brak wody może prowadzić do osłabienia, zmniejszonej wydolności fizycznej i utraty energii zwierząt.
Odwodnienie i przewodnienie psa – symptomy
Odwodnienie psa to sytuacja, w której organizm traci więcej wody, niż jest w stanie jej dostarczyć. Pierwszym objawem odwodnienia najczęściej jest brak apetytu, ale zaniepokoić nas powinna także sytuacja, kiedy zwierzę wydaje się osłabione i apatyczne. Kolejnym czynnikiem wskazującym na stan odwodnienia może być widoczne zwiększenie zapotrzebowania na wodę, kiedy pies zieje i ma znacznie większe pragnienie, niż dotychczas. Innymi, choć rzadszymi objawami odwodnienia, które powinny nas zaniepokoić wydawać się mogą: suchy nos, utrata elastyczności skóry, która nie wraca do swojego pierwotnego stanu po lekkim szczypaniu, obrzęk dziąseł czy zapadnięte oczy.
Równie niebezpieczne jak odwodnienie może być przewodnienie psa. Ten stan to nic innego, jak zatrucie wodą, czyli przewodnienie hipotoniczne. Jest to zaburzenie gospodarki wodnej organizmu w przypadku, gdy nadmiarowi wody towarzyszy jednoczesne obniżenie poziomu sodu we krwi. Niestety, może to doprowadzić u psa do wymiotów, braku łaknienia, skurczu mięśni, śpiączki, a nawet do śmierci.
Objawami przewodnienia, na które powinniśmy zwrócić uwagę są i.in. ospałość psa, kiedy zwierzęciu brakuje energii, czasem nawet zatacza się lub chwieje, nadmierne ślinienie się, blade dziąsła lub nawet wymioty.
Zarówno odwodnienie jak i przewodnienie mogą być groźne dla zdrowia i życia zwierząt, dlatego należy działać szybko, aby je zdiagnozować i skonsultować się z weterynarzem
Jakie mogą być skutki, gdy pies nie pije odpowiedniej ilości wody?
Stan odwodnienia może skutkować wieloma poważnymi schorzeniami, które w rezultacie mogą nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Nawodnienie psa to niezwykle istotny aspekt dbania o zdrowie i dobre samopoczucie naszych czworonogów. Jednak wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wody u swojego pupila, zwłaszcza w kontekście ryzyka udaru cieplnego.
Kolejnymi poważnymi schorzeniami, jakie mogą dotknąć psa w przypadku odwodnienia to zapalenie trzustki, zaburzenia w funkcjonowania wątroby czy nerek, transporcie substancji odżywczych, czy usuwaniu toksyn z organizmu. Jeśli nie zareagujemy na czas i pies będzie zbyt długo pozostawał w takim stanie, to w jego organizmie dokonają się nieodwracalne zmiany i trwałe zniszczenia.
Mając na względzie odpowiednie nawodnienie psa, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Zapewnić mu stały dostęp do czystej, świeżej wody (miska powinna być regularnie uzupełniana).
- Monitorować jego aktywność fizyczną, (podczas biegania psy potrzebują więcej wody, więc należy zapewnić im wodę w trakcie i po wysiłku).
- Dostosować dietę do potrzeb zwierzęcia (surowe owoce i warzywa, takie jak arbuz, ogórek czy dynia, mogą dostarczyć psu dodatkowej wilgoci w diecie).
- Zwracać uwagę na symptomy odwodnienia (jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy odwodnienia u naszego psa, natychmiast należy podać mu wodę (dobowe zapotrzebowanie na wodę u psów zależy od wielu czynników, m.in. od rasy psa, masy ciała, temperatury otoczenia, ilości spożywanych suchych pokarmów lub innego pożywienia).
Nawodnienie u psa jest kluczowe dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Zadbanie o regularne podawanie wody oraz monitorowanie ilości spożywanej przez psa jest obowiązkiem każdego właściciela. Nawodnienie pozwoli utrzymać organizm psa w odpowiedniej kondycji oraz zapewnić mu komfort i pełnię energii. Jeśli mamy wątpliwości co do nawodnienia naszego psa lub zauważymy symptomy odwodnienia, nie wahajmy się skonsultować z weterynarzem, który pomoże odpowiednio zareagować i zadbać o zdrowie pupila.
Z myślą o zdrowiu naszego pupila możemy podawać mu specjalistyczne wody zdrowotne z minerałami i witaminami Aqualapka. Wody zostały przebadane i są całkowicie bezpieczne dla zwierząt, co potwierdza specjalny certyfikat. Można je nabyć w sklepie internetowym aqualapka.pl